Hlavní obsah
Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov Foto: Leonhard Foeger, Reuters

NATO démonizuje Rusko, chceme vysvětlení, zní z Moskvy

Summit Severoatlantické aliance ve Varšavě podle Moskvy ukázal, že členové NATO se nyní hodlají soustředit na „neexistující hrozbu z Východu” a že démonizují Rusko, aby ospravedlnili přehnané vojenské posilování svého východního křídla”. V nedělním prohlášení to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov Foto: Leonhard Foeger, Reuters
NATO démonizuje Rusko, chceme vysvětlení, zní z Moskvy

Podle ministerstva bude Moskva od NATO během schůzky 13. července vyžadovat vysvětlení nových aliančních plánů.

Zástupci Ruska budou chtít příští týden od zástupců NATO slyšet i jejich vysvětlení týkající se finského plánu na posílení protiletecké obrany nad Baltským mořem, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

NATO se na v sobotu ukončeném summitu dohodlo mimo jiné na posílení svého východního křídla, kde rozmístí čtyři vícenárodní prapory v Polsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě. Organizace tak reagovala na obavy svých východních členů z agresivní ruské politiky, přitom ale zdůraznila, že Rusko nesmí být izolováno.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg chce ruské představitele o výsledcích varšavského summitu informovat na středeční schůzce Rady NATO-Rusko, která se v Bruselu sejde na úrovni velvyslanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků