Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Na Slovensku vyrostou s pomocí eurofondů domy pro Romy, mají si je stavět svépomocí

Na Slovensku za finanční podpory Evropské unie postaví nové domy pro Romy. Úřady se budou snažit zajistit, aby si Romové nové bydlení postavili pokud možná svépomocí.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Na Slovensku vyrostou s pomocí eurofondů domy pro Romy, mají si je stavět svépomocí

Romové žijí na východním Slovensku často v nevyhovujících podmínkách, v chatrčích, v osadách na okrajích měst a obcí. S využitím až 70 miliónů eur (1,9 miliardy Kč) z eurofondů by pro ně nyní mohlo být postaveno až 4500 bytů v domech nižšího standardu.

„Důrazně budeme dbát na to, aby Romové postavili domy svépomocí. Našim cílem je, abychom Romy naučili zručnostem a vytvořili u nich vztah k obydlí,“ uvedl zmocněnec slovenské vlády Peter Pollák.

Pilotní projekt byl zahájen už loni ve třech lokalitách na východě Slovenska. Například v obci Breznica v okresu Stropkov si Romové svépomocí postavili tři domy, v nichž žije 17 lidí.

„Romy jsme zapojili do výstavby, a dnes si těchto domků váží,“ zdůraznil Pollák. V Breznici žije 80 Romů, většina z nich o výstavbu nový domků projevila zájem.

V pětimiliónovém Slovensku žije podle dřívější studie přes 400 tisíc Romů. To je skoro čtyřikrát víc, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. 
Většina Romů podle ČTK bydlí ve zhruba 800 osadách na středním a východním Slovensku, často v nevyhovujících hygienických podmínkách.
Mnoho jejich příbytků je navíc postaveno na cizích pozemcích.

Související téma:

Foto: , Novinky

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků