Hlavní obsah
Německý policista se zrcátkem prohledává vagón na hranici s Rakouskem. Foto: Profimedia.cz

Na hranicích Německa letos zadrželi výrazně méně migrantů

Počty utečenců zadržených na německých hranicích letos výrazně klesly, stále jsou jich ale tisíce. Klesající trend hlásí také Libanon, který je mnohem menší zemí, ale potýká se rovněž s vysokým počtem uprchlíků ze sousední Sýrie. Poprvé od roku 2014 tam klesl počet syrských uprchlíků pod milión.

Německý policista se zrcátkem prohledává vagón na hranici s Rakouskem. Foto: Profimedia.cz
Na hranicích Německa letos zadrželi výrazně méně migrantů

Do německých spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko do konce listopadu letošního roku proniklo přes jižní hranici 19 600 migrantů. Ve stejném období loňského roku jich bylo ještě 74 000, uvedla v úterý agentura DPA s odvoláním na údaje německé policie. Běženci cestují buď sami, nebo využívají služeb převaděčů. Nejvíce se jich do země dostává vlakem, mnozí přijíždějí také autobusy a auty.

Jen přes Bavorsko přišlo téměř 16 000 utečenců, v roce 2016 jich bylo 70 000. Policie tu zaznamenala 410 případů převaděčství oproti loňským 665. Nejvíce zadržených letos tvořili muži mezi 16 a 35 lety, pocházeli z Nigérie, Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Přes sousední Bádensko-Württembersko se dostávali migranti původem z Guineje, Nigérie a Eritreje, ale i ze Somálska a Gambie.

Vráceno 40 procent

Jako dopravní prostředky slouží vedle osobních vlaků, autobusů a aut i vlaky nákladní, letos policie zadržela na 900 migrantů, kteří se pokoušeli dostat do Bavorska tímto způsobem. Na 40 procent utečenců zadržených na německo-rakouské hranici bylo letos podle mluvčího německé policie vráceno. Proud uprchlíků je po celý rok stálý, počty se mírně navyšují jen v letních měsících.
Kromě služeb převaděčů se utečenci pokoušejí zdolat německou hranici na vlastní pěst. Z rozhovorů s uprchlíky a vyšetřování policie vyplynulo, že k tomu používají popisy cest na sociálních sítích a mobilní telefony.

Spolková policie uvádí, že zadržené kontroluje a odesílá do přijímacích středisek. Pokud zadržený podá žádost o azyl, prošetří ji spolkový úřad pro migraci a uprchlíky.

Když migrační krize před dvěma lety vrcholila, přišlo do Německa v průběhu několika měsíců několik set tisíc žadatelů o azyl, většinou bez platných dokladů, připomněla agentura DPA.

Syřané se vracejí z Libanonu domů

Počet syrských uprchlíků v Libanonu se dostal poprvé od roku 2014 pod milión. Část utečenců, které tvoří v převážné většině ženy a děti, odchází do třetích zemí a část se vrací do vlasti. Agentuře AFP to v úterý sdělila tisková mluvčí OSN.

Syrští uprchlíci v uprchlickém táboře na severu Libanonu

Foto: Profimedia.cz

Ke konci listopadu registroval Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Libanonu 997 905 uprchlíků ze Sýrie. Jejich příliv byl pro čtyřmiliónový Libanon velkou výzvou, jeho představitelé v posledních měsících čím dál častěji vyzývají k návratu běženců. V Libanonu žijí v extrémní chudobě ve zchátralých budovách a neoficiálních táborech.

Povstalci sestřelili Asadovo české letadlo

Syrští povstalci v úterý sestřelili na severu provincie Hama syrské vojenské letadlo a jeho pilot byl zabit, uvedla syrská státní televize. Podle serveru Al-Masdar šlo o letadlo L-39 Albatros, které je české výroby. Letoun prováděl bojovou misi nad vesnicí Umm Hárataín.

Syrští rebelové a opoziční skupiny odmítli ruský návrh mírových rozhovorů. Moskvu obvinili, že nepřiměla svého chráněnce, prezidenta Bašára Asada, k ukončení konfliktu. Uvedli, že Rusko je vyzvalo, aby se vzdali svého požadavku na Asadovo odstoupení.

„Odmítáme to a tvrdíme, že Rusko je agresor, který na Syřanech spáchal válečné zločiny,“ píše se v několika prohlášeních 40 povstaleckých skupin, ze kterého cituje agentura AP. Rozhovory byly naplánované na 29. a 30. ledna do ruského Soči.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků