Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Merkelová počítá s tím, že Británie skutečně požádá o odchod z EU

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčená, že Británie skutečně oficiálně požádá o odchod z Evropské unie, jakmile v zemi vznikne nová vláda. Kancléřka to v neděli prohlásila v rozhovoru pro televizi ZDF. Brexit, tedy odluku Spojeného království od EU, nezpochybňuje žádná z obou kandidátek na britskou premiérku.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Pascal Rossignol, Reuters
Merkelová počítá s tím, že Británie skutečně požádá o odchod z EU

"Rozhodnutí padlo a dalším krokem je aktivace článku 50 (Lisabonské smlouvy), což Británie učiní, až bude mít novou premiérku," řekla Merkelová. Zmíněný článek smlouvy o reformě EU řeší odchod země ze společenství a stanovuje mimo jiné dvouletou lhůtu pro vyjednání podmínek odluky.

V této souvislosti šéfka německé vlády prohlásila, že Británie nemůže očekávat, že si po odchodu z unie ponechá jen výhody, zatímco závazků se zbaví. Předpokládá se, že hlavním sporným bodem výstupových rozhovorů bude přístup na jednotný unijní trh. Londýn tvrdí, že bude nadále jeho součástí, zároveň chce ovšem plně kontrolovat přistěhovalectví. Brusel však varuje, že ke společnému trhu se neoddělitelně vážou svobody pohybu lidí, služeb, zboží a kapitálu.

Favoritka na premiérku a nynější ministryně vnitra za konzervativce Theresa Mayová

Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Zatím není jasné, kdy přesně Británie článek 50 aktivuje. Favoritka na premiérku a nynější ministryně vnitra Theresa Mayová již dala na vědomí, že v případě svého vítězství tak neučiní do konce letošního roku, naopak její rivalka Andrea Leadsomová chce zahájit výstupové rozhovory co nejdříve.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků