Hlavní obsah
Jeden z protestujících v Paříži. Archivní snímek Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters

Prezident Emmanuel Macron ani francouzská vláda zatím nerozhodli o případném zákazu sobotních shromáždění přívrženců protivládního hnutí žlutých vest.

Jeden z protestujících v Paříži. Archivní snímek Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters
Macron nezakáže sobotní hněv žlutých vest

„Vláda se však domnívá, že vyjít v sobotu opět do ulic by nebylo rozumné,“ řekl webu CNEWS ve čtvrtek Benjamin Griveaux, vládní mluvčí. „Případný zákaz by neměl účinek na lidi, kteří chtějí ničit, krást, drancovat a servat se s pořádkovými silami,“ dodal.

Poukázal na enormní nasazení bezpečnostních složek v posledních čtyřech týdnech i na úterní útok na vánoční trhy v centru Štrasburku.

Příprava na páté kolo běží naplno

„Bylo by lepší, kdyby se každý v tichosti vrátil k činnostem obvyklým v sobotu krátce před vánočními svátky,“ podotkl.

Rozhlas France 1 ve čtvrtek sdělil, že na sociálních sítích se množí výzvy k účasti na pátém kole sobotních protestů nazývaných Páté kolo. Poslední dvě shromáždění v Paříži přerostla do prudkých srážek s policisty a ničení soukromého i městského majetku poté, kdy se mezi protestující přimíchali násilníci.

V důsledku tohoto vývoje vláda ustoupila a Macron ve snaze uklidnit situaci v zemi v pondělí oznámil sérii opatření pro posílení koupěschopnosti obyvatel. Části žlutých vest však tyto vstřícné kroky nestačí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

„Ještě jsme neřekli poslední slovo. Nejsem sama, kdo říká, že jsme tady kvůli tomu, aby prezident odešel do propadliště dějin,“ sdělila na Facebooku Gita Drouchandierová, prodavačka v supermarketu ve městě Lille.

Jeden z organizátorů z Bouches-du-Rhône napsal: „Uvidíme, co se stane, nejsme žádní hlupáci. Ale situace je taková, že v sobotu u toho s velkou pravděpodobností budeme popáté – a se stejnými požadavky.“

Kamion srazil demonstranta

Jeden z demonstrantů z tzv. hnutí žlutých vest přišel v noci na čtvrtek o život poté, co jej na kruhovém objezdu u výjezdu na dálnici A7 v Avignonu na jihu Francie srazil kamion. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na prokuraturu. [celá zpráva]

„Šestadvacetiletý řidič kamionu byl vzat do vazby. Oběti bylo třiadvacet,“ uvedla Caroline Armandová z úřadu veřejného žalobce. Není to první neštěstí tohoto druhu během protestů. Mrtvý demonstrant ve žluté vestě je podle něj šestou obětí od počátku protestů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků