Hlavní obsah
Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Reuters

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek nařídil vypovězení některých zahraničních médií ze země. Podle agentury ITAR-TASS to uvedl při pátečním jednání vlády. Zvlášť se to týká ruských novinářů, kteří se podle Lukašenka vměšují do běloruských hospodářských záležitostí.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Reuters
Lukašenko vyhnal z Běloruska zahraniční média

"Udělejte všechno pro to, aby tato média již nebyla přítomna na našem území," uvedl Lukašenko. "Největší hysterie panuje v ruských médiích," dodal. Ruské žurnalisty podle agentury Reuters obvinil ze šíření paniky o hospodářské situaci v Bělorusku během měnové krize.

Běloruským novinářům místní úřady údajně zakázaly psát o hospodářské a finanční krizi, která zemi postihla již počátkem května. Kancelář prezidenta Alexandra Lukašenka tehdy podle ruského listu Kommersant svolala zvláštní "ideový seminář" šéfredaktorů státních médií, na kterém jim doporučila nezařazovat do vysílání či tisku příspěvky o padajícím kurzu běloruského rublu, nezaměstnanosti a růstu maloobchodních cen.

Vypovězení zahraničních novinářů zkritizoval americký prezident Barack Obama. Bílý dům zároveň oznámil, že vůči běloruskému režimu zavede další sankce.

České ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že běloruské úřady by měly zastavit represe proti opozici a občanské společnosti a začít respektovat a dodržovat základní práva a svobody běloruských občanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků