Hlavní obsah

Lukašenko odmítl ideu ruského světa pod vládou Kremlu

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se opět ohradil proti výrazu „ruský svět” jako sféry ruského vlivu, jehož součástí má být i Bělorusko. V ojedinělém rozhovoru pro Minskem necenzurovaná média prohlásil, že jde o ”hloupost”.

Lukašenko odmítl ideu ruského světa pod vládou Kremlu

Nechápe, proč média předpokládají, že by po Ukrajině mohlo následovat i Bělorusko. Podle jeho slov „Bělorusko zůstalo jediným čestným a slušným spojencem Ruské federace” a takový konflikt by se stal „katastrofou pro samo Rusko".

Lukašenko tvrdí, že v Bělorusku nejsou ruská vojenská letadla, ale jen ”dvě naprosto mírové vojenské základny". Dodal, že země nebude základnou pro útok na Ukrajinu.
”Nikdy nikdo z našeho území nenapadne Ukrajinu, pokud sama Ukrajina nenapadne Bělorusko. Ale k něčemu takovému nikdy nedojde," ujistil Lukašenko. Ten se před nadcházejícími prezidentskými volbami stylizuje do role garanta běloruské nezávislosti.

”Lid odpustí, jestli půl roku nedostane výplatu, ale jestli se vzdáš svrchovanosti, lid to nikdy neodpustí a nezapomene," prohlásil.

Míní, že Kyjev i Moskva mají zájem ukončit válku na Donbasu: „Konfliktu na Ukrajině mají v Rusku už všichni, hlavně vedení, plné zuby. Nevěřím také, že ukrajinské vedení nechce, aby tam byl zítra mír.”

Předpokládá, že Donbas, jehož část nyní ovládají proruští separatisté, se časem stane zase čistě ukrajinským v duchu představ nacionalistů. Udělat něco takového i s anektovaným Krymem je ale podle Lukašenka téměř nemožné, zvláště když Ukrajinci o poloostrov ani nebojovali. To prý Bělorusové by bojovali „o každý kousek” své vlasti.

Politický vězeň Statkevič

Rozhovor s Lukašenkem podle ruskojazyčného webu BBC vysílalo v přímém přenosu internetové Evropské rádio pro Bělorusko, které působí z Polska. K rozhovoru byli přizváni i zpravodajové rozhlasové stanice Svoboda a soukromého portálu TUT.by. Cosi podobného se podle BBC stalo poprvé za 21 let Lukašenkovy éry. Dříve se podobného rozhovoru dočkala jen zahraniční média.

Běloruský prezident také naznačil možnost, že by před volbami, vypsanými na 11. října, mohl z vězení propustit opozičního politika Mikalaje Statkeviče. „Nebudu chytračit, tato otázka je na pořadu dne,” řekl.

„Vyřešit toto (Statkevičovo osvobození) mohu jen já. Ale nerozhodl jsem se, kdy to bude. Jestli ho pustí, tak před volbami. Jestli nepustí, tak nepustí. Brzy se o tom dozvíte. Jestli dojde na druhou možnost, tak času je spousta,” prohlásil. Připomněl, že Statkevič ho o milost nepožádal: „Chce být ve vězení a vyjít odtud jako hrdina.”

Bývalý kandidát na prezidenta a Lukašenkův kritik byl uvězněn na šest let za organizování nepokojů proti Lukašenkově znovuzvolení v prosinci 2010. Na Západě je považován za politického vězně.

Lukašenko je prvním a zatím jediným běloruským prezidentem, zvítězil s velkým náskokem ve volbách v letech 1994, 2001, 2006 a 2010. Podle opozice bylo hlasování zmanipulované, vážné výhrady k průběhu volební kampaně i samotnému hlasování měly ve všech čtyřech případech i evropské pozorovatelské instituce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků