Hlavní obsah

Lotyšské trosečníky na ledové kře odvanul vítr kilometry od pobřeží

Jedna z dvou ledových ker, které se v pátek odtrhly i s nechtěnými pasažéry od pobřeží Rižského zálivu v Lotyšsku, odplula dále, než se původně uvádělo. Podle zjištění byla při ukončení záchranných operací zhruba čtyři kilometry od pobřeží.

Lotyšské trosečníky na ledové kře odvanul vítr kilometry od pobřeží

Na ledových krách, podle prvních informací přibližně 700 metrů od pobřeží, zůstalo během jejich odtržení zhruba 220 lidí. Záchranné lodě a vrtulníky prováděly dvě samostatné operace, při kterých zachraňovaly nejen zdejší rybáře, ale i místní obyvatele, mezi nimi i rodiče s dětmi, kteří se šli na led projít.

Velké kusy ledu se odlomily kvůli počasí, kdy se teploty pohybovaly nad nulou. Teplý jižní vítr navíc přispíval k tomu, že se kry pohybovaly stále dále od pobřeží. Podle lotyšského Public Radia se při ukončení záchranných prací nacházela jedna z nich 2,5 míle (asi čtyři kilometry) od pobřeží.

U městečka Vakarbulli poblíž Rigy bylo nakonec zachráněno z jedné z ker 180 lidí, v oblasti regionu Jürmalla z druhé pak dalších 41 lidí. Pouze jeden ze zachráněných potřeboval podle agentur lékařskou pomoc.

Podobný incident se stal i v západní části Ruska v Kaliningradské oblasti, kde muselo být z utržené ledové kry zhruba kilometr od pobřeží zachráněno na 80 rybářů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků