Hlavní obsah
Sayeeda Warsiová Foto: Profimedia.cz

Kampaň za brexit má další přeběhlici. Poslankyně se přiklonila k EU kvůli plakátu

Britská kampaň usilující o vystoupení Spojeného království z Evropské unie utržila ránu, která by mohla ovlivnit výsledek čtvrtečního hlasování. Bývalá spolupředsedkyně konzervativců Sayeeda Warsiová totiž v pondělí oznámila, že opouští kampaň Leave (Odejít) kvůli opakovaným „lžím” a kvůli šíření „nenávisti a xenofobie”. Poslední kapkou podle ní byl xenofobní plakát.

Sayeeda Warsiová Foto: Profimedia.cz
Kampaň za brexit má další přeběhlici. Poslankyně se přiklonila k EU kvůli plakátu

Konkrétně Warsiové vadily „pokračující lži” ministra spravedlnosti Michaela Govea o vstupu Turecka do EU a fakt, že šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v neděli obhajoval plakát své strany se zástupem mimoevropských uprchlíků provázený nápisem Bod zlomu.

Podle Warsiové to byla poslední kapka. Obvinila obhájce takzvaného brexitu, že vedou nenávistnou a xenofobní kampaň. Zdůraznila, že odchod podporovala od loňského roku, ale nyní bude pro „remain”, tedy pro setrvání Británie v Unii, s tím, že má o Británii odlišnou představu než druhá strana.

Nejde o první dezerci z tábora Leave. Již před dvěma týdny opustila tábor stoupenců odchodu z Evropské unie vlivná konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová. Podle svých slov už nemohla lhát o tom, že britské zdravotnictví by mohlo po vystoupení z EU získat až 350 miliónů liber týdně.

Kampaně se znovu rozjely

Přechod další političky k táboru Remain přichází v době, kdy se po třídenní přestávce kvůli vraždě poslankyně Jo Coxové opět rozjely kampaně za setrvání Británie v Evropské unii i za její odchod.

Po smrti Coxové, která podporovala členství v EU, psala britská média o vystřízlivění po často velmi ostrých výrocích na obou stranách a obě kampaně se v neděli také snažily o umírněnější tón.

Smrt Coxové vrhla na závěr kampaně stín, i když zatím není jasné, zda ovlivní výsledek. Poslední průzkumy ukazují vzestup formace Remain, ale autoři průzkumů shodně tvrdí, že vražda asi neměla na výsledek vliv, ale spíše lze posun přičíst ekonomickým argumentům.

Kampaň Leave tvrdí, že Warsiová nikdy nebyla její oficiální členkou a že členem není ani UKIP a Farage.

Poslanci Dolní sněmovny v pondělí při zasedání uctí památku Coxové. Již v neděli se však vrátili aktivisté obou stran do britských ulic. U vchodů do metra a na dalších místech bylo vidět hlavně mladé lidi rozdávající letáky.

Stoupenci setrvání v Unii se sešli v Hyde Parku, kde svými těly vytvořili na trávníku ohromný nápis IN (Uvnitř).

Londýn je proevropský 

Kampaň pro odchod měla mítink v centru Londýna, kde vystoupila všechna její esa, včetně Govea a bývalého londýnského starosty Borise Johnsona. Ale šlo o událost především pro televizní kamery, protože Londýn je převážně proevropský a stoupenci brexitu jsou tu ve značné menšině.

Londýnský starosta Boris Johnson v kabině nákladního automobilu, s hesly podporujícími odchod Británie z unie

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Svědčí o tom i plakátky, které si lidé vylepují do oken a jimiž oznamují, jak budou hlasovat. V Londýně jsou za okny především nápisy Remain a je jen obtížné najít plakátek vyzývající Vote Leave (Volte odchod).

Kromě aktivistů na ulicích se v neděli vrátili před kamery i politici. Nejprve pro setrvání v Unii lobbovali šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn a ministr financí George Osborne. Večer pak hájil britské členství v Unii premiér David Cameron.

Jako v roce 1938?

Britský premiér vystoupil v populárním pořadu Question Time, v němž politici odpovídají na otázky publika ve studiu – tentokrát rovnoměrně složeného ze stoupenců a příznivců brexitu. Na úvod zdůraznil, že „celá země byla šokována hroznou vraždou” Coxové. Připustil na úvod, že obě strany dosud vedly „vášnivou debatu”.

Britský premiér David Cameron

Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Sám se snažil o klidný tón a rozohnil se až při dotazu jednoho z diváků, zda se necítí být „Nevillem Chamberlainem 21. století, který mává kusem papíru a tvrdí, že mu dali slib..., který nějaká evropská diktatura může zvrátit". Tazatel narážel na návrat někdejšího britského premiéra Chamberlaina po podpisu mnichovské dohody o rozbití Československa v roce 1938.

Související téma:

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků