Hlavní obsah
Papež František Foto: Tony Gentile, Reuters

Je to arabská invaze, ale Evropu obohatí, prohlásil papež František

Papež František označil současnou migrační vlnu do Evropy za „arabskou invazi“. Uvedl to v úterý před členy francouzského hnutí Poissons Roses. Jeho slova pak ve čtvrtek citoval vatikánský list L'Osservatore Romano. Papež ale zdůraznil, že migrační vlna s sebou přináší šanci, protože Evropa se díky podobným invazím v minulosti obohatila.

Papež František Foto: Tony Gentile, Reuters
Je to arabská invaze, ale Evropu obohatí, prohlásil papež František

„Dnes můžeme mluvit o arabské invazi. To je sociální fakt,“ citoval vatikánský deník papežova slova.

„Evropa zažila v dějinách už tolik invazí! Vždy však dokázala překonat samu sebe a jít dál, díky čemuž se obohatila výměnou mezi kulturami,“ zdůraznil zároveň František. Evropa je podle něj „jediným kontinentem, který může světu přinést jednotu“.

Zmínil také nízkou porodnost v některých zemích starého kontinentu. Vrátil se tak ke svému předloňskému projevu ve Štrasburku, v němž označil Evropu za „starou babičku“.

„Pokud chce Evropa omládnout, musí znovu nalézt své kulturní kořeny... Ty díky kolonizaci dosáhly i Nového světa. Pokud však zapomene na svou minulost, Evropa zeslábne a hrozí, že se stane prázdnou,“ podotkl.

Evropa má být jednotná

František také nabádal, aby Evropa v migrační krizi postupovala jednotně. „Je nutné si sednout k jednacímu stolu a uvědomit si, že člověk někdy musí něco ztratit, aby tím vyhráli všichni,“ řekl.

Papež v minulosti opakovaně vyzýval k tomu, aby migranti prchající před válkou a hladem nebyli odmítáni. Loni v září mluvil o solidaritě s běženci a vybídl katolické farnosti, náboženská sdružení a kláštery v Evropě, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. [celá zpráva]

Jedna z prvních cest, kterou papež uskutečnil po svém zvolení v březnu 2013, byla do přijímacího střediska pro uprchlíky na ostrově Lampedusa.

Související téma:

Papež František

Foto: Alessandro Bianchi , Reuters

V Evropské unii loni požádalo o azyl rekordních 1,25 miliónu lidí. To je víc než dvojnásobek počtu podaných žádostí v roce 2014. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků