Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Italská policie odhalila „laparoskopický” korupční systém

Italské policii se podařilo ve městě Benevento odhalit důmyslný korupční systém, v němž hrál hlavní roli nezvyklý nástroj - laparoskop. Pomáhal při podvodném předčasném zjišťování nabídek ve veřejném výběrovém řízení. S odvoláním na vyšetřovatele o to policisté podle agentury AFP.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Italská policie odhalila „laparoskopický” korupční systém

Přístroj, který je vybaven miniaturní kamerou a obvykle slouží k optickému vyšetřování dutiny břišní, využívali zkorumpovaní úředníci Beneventa v jihoitalské Kampánii k proniknutí do obálek s nabídkami zájemců o veřejné zakázky. Mohli si tak předem nepozorovaně zjistit, co obsahují.

Předseda komise přidělující zakázky Angelo Mancini tak mohl pomáhat podnikatelům, kteří mu dávali úplatky ve výši sedmi procent ceny provedení požadovaných prací.

Informoval je totiž o nabídkách konkurentů, aby mohli své nabídky potřebným způsobem upravit.

Domy za milióny a matrace plné eur

Trik se podařilo odhalit náhodou při sledování aktivit některých podnikatelů v souvislosti s jiným případem. Vyšetřování nakonec skončilo odhalením "laparoskopie" obálek s nabídkami.

Policisté následně zatkli předsedu komise Manciniho a deset podnikatelů zapojených do podvodného systému. V souvislosti s tím pak byly zabaveny nemovitosti za více než milión eur (přes 27 miliónů korun) a 250 tisíc eur v hotovosti, z nichž 140 tisíc policisté našli ukryté v matracích.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků