Hlavní obsah

Gyurcsányho má nahradit v čele maďarské vlády Gordon Bajnai

Vedení liberálního Svazu svobodných demokratů (SZDSZ) po nočním jednání souhlasilo s nominací dosavadního ministra národního rozvoje a hospodářství Gordona Bajnaie (41) na post předsedy vlády. Oznámil to v pondělí předseda liberálů Gábor Fodor. Bajnaie do této funkce navrhla Maďarská socialistická strana (MSZP) po odstoupení Ference Gyurcsányho.

Gyurcsányho má nahradit v čele maďarské vlády Gordon Bajnai

Bajnai již avizoval tvrdá úsporná opatření. "Je potřeba neprodleně sestavit vládu k řešení současné krize," uvedl Bajnai. Kandidát na premiéra chce sestavit vládu odborníků, kteří by dokázali řešit tíživou hospodářskou situaci země. Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce přislíbily Maďarsku půjčku ve výši 25,1 miliardy dolarů (více než 494 miliard korun), která by měla povzbudit státní rozpočet.

V Maďarsku tak pravděpodobně padla hrozba předčasných parlamentních voleb. Ty by se konaly, pokud by se socialisté a liberálové neshodli na žádném kandidátovi. SZDSZ by v takovém případě souhlasila s předčasnými volbami, které navrhuje opozice. Předčasné volby by však socialistům ani liberálům nevyhovovaly, protože jejich preference jsou na historicky nejnižší úrovni.

Gyurcsány oznámil rezignaci před týdnem a o víkendu odstoupil také z čela socialistické strany. Opoziční strana FIDESZ okamžitě žádala rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb. [celá zpráva]

Gordon Bajnai

Gordon Bajnai se narodil 5. března 1968 ve městě Szeged. V roce 1991 ukončil Ekonomickou univerzitu v Budapešti. Pracoval většinou v bankovním sektoru v Maďarsku i v zahraničí. Po roce 2000 šéfoval několika velkým průmyslovým podnikům. Od prvního července 2007 byl členem maďarské vlády. Je otcem dvou dětí.

Bajnai upozornil, že splnění jeho programu vyžaduje oběti, odříkání a dotkne se každé maďarské rodiny. "Bude to bolet, ale bude to mít výsledky," dodal.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků