Hlavní obsah

Gruzie viní Rusko, že na její území shodilo raketu

Gruzie v úterý obvinila Rusko, že dva ruské bojové letouny vnikly do gruzínského vzdušného prostoru a vypálily na gruzínské území raketu vzduch-země, která nevybuchla. Střela byla zneškodněna. Gruzijský prezident Michail Šakašvili obvinil Rusko z pokusu o nálet na gruzíjské území, podle něj tím chce vyvolat paniku. Moskva jakýkoliv útok popřela.

Gruzie viní Rusko, že na její území shodilo raketu

"Tyto provokace mají za cíl vyvolat paniku za účelem oslabit stabilitu Gruzie a donutit ji, aby změnila svoji politiku," řekl prezident s tím, že čeká na oficiální ruské vysvětlení.

Gruzínský ministr vnitra Vano Merabišvili označil dopad rakety za "projev agrese".

Podle gruzínských úřadů střela dopadla u vesnice Tsitelubani asi 65 kilometrů západně od metropole Tbilisi u separatistické Jižní Osetie. Střelu podle Gruzínců vypálily ruské stroje v 19:30 místního času (17:30 SELČ). Střela dopadla asi 25 metrů od prvního domu ve vesnici, ale nevybuchla. "Kdyby nastal výbuch, byla by to katastrofa," uvedl mluvčí ministerstva pro otázky policie a veřejného pořádku. Nevybuchlou munici odborníci zneškodnili.

"Naše radary ukázaly, že tyto tryskáče letěly z Ruska a vrátily se tam, odkud přilétly," řekl gruzínský ministr vnitra Vano Merabišvili. "Považuji to za projev agrese uskutečněný letadly z teritoria jiného státu," dodal. Útok podle Gruzínců podnikly dva bombardéry Su-24, které jsou součástí ruského a dříve sovětského vojenského letectva od 70. let minulého století.

Moskva odpovědnost odmítá

Moskva jakýkoli útok popřela. "Ruské letectvo v pondělí ani v úterý nad Gruzií nepřelétávalo," zdůraznil poradce velitele ruských leteckých sil plukovník Alexandr Drobyševskij. "Rusko nepřekročilo hranice svrchované Gruzie," dodal.

Gruzie ale tvrdí, že nejde o výjimečný případ. "Stalo se běžnou praxí ruských vzdušných sil a vládních vojsk proniknout na gruzínské teritorium. Co je ale v tomto případě odlišné od předchozích je skutečnost, že ohrozily gruzínský vzdušný prostor ve větší hloubce a navíc použily velmi velkou bombu," uvedl mluvčí gruzínského ministerstva vnitra Šota Ustiašvili.

Spory mezi Ruskem a Gruzií

Jde o další krizi mezi oběma státy. Vztahy mezi Ruskem a Gruzií se vyostřily loni na konci září, když Tbilisi vyhostilo čtyři ruské armádní důstojníky, které obvinilo ze špionáže. Moskva odpověděla odvoláním svého velvyslance z Tbilisi a přerušením vzdušných, námořních a poštovních spojení s Gruzií. Rusko rovněž deportovalo do vlasti několik tisíc Gruzínů, kteří na jeho území nelegálně pobývali.

Rusko mělo na gruzínském území své vojáky a stahuje je jen velmi pomalu. Gruzie má k ruské nelibosti zájem přiklonit se k západu a chce vstoupit do NATO. Moskva také poskytuje podporu separatistům v Abcházii a Jižní Osetii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků