Hlavní obsah
Síť tunelů vybudovaných v první polovině minulého století v Gibraltarské skále. Foto: Profimedia.cz

Gibraltar přemění obří válečné tunely ve skále na vinné sklepy

Gibraltarské úřady se rozhodly přeměnit síť tunelů vybudovaných v první polovině minulého století v Gibraltarské skále na obří vinné sklepy. Královští inženýři tady před 2. světovou válkou nechali vyrubat přes 50 kilometrů chodeb pro případ napadení nepřítelem. Od konce války ale prostory leží ladem a britské ministerstvo obrany je předalo do správy místních úřadů.

Síť tunelů vybudovaných v první polovině minulého století v Gibraltarské skále. Foto: Profimedia.cz
Gibraltar přemění obří válečné tunely ve skále na vinné sklepy

Vědecké zkoumání nedávno odhalilo, že prostory pod vápencovým masívem mají pro skladování vína ideální přírodní podmínky, mj. vlhkost vzduchu 70 až 80 procent a konstantní teplotu mezi 13 a 14 stupni Celsia.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rekonstrukce tunelů si vyžádá šest miliónů liber (218 miliónů korun). Už po první etapě obnovy, která skončí v polovině roku 2017, bude podle listu The Daily Telegraph možné uskladnit pod Gibraltarskou skálou špičková vína v celkové hodnotě 60 miliónů liber.

„Znám tunely i prostory pod skálou, protože můj otec tam měl přístup jako námořní důstojník,“ řekla Tracey Leeová, zakladatelka a ředitelka společnosti Gibraltarské vinné sklepy.

„Využívají se uměle vybudované skladovací prostory pro tento druh produktů, ale lidé dávají přednost přírodním podmínkám,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků