Hlavní obsah
Adolf Hitler Foto: ČTK

Fritzlův Amstetten zrušil Hitlerovi čestné občanství

Městská rada severorakouského Amstettenu, který se nechvalně proslavil jako bydliště tyrana Josefa Fritzla, v úterý odebrala titul čestného občana Adolfu Hitlerovi. Agentuře APA to sdělil starosta Herbert Katzengruber.

Adolf Hitler Foto: ČTK
Fritzlův Amstetten zrušil Hitlerovi čestné občanství

Hlasování, jehož se zdrželi dva členové rady, předcházela vzrušená debata. Dva radní z pravicové Svobodné strany Rakouska tvrdili, že hlasování není zapotřebí, jelikož titul stejně Hitlerovou smrtí roku 1945 zanikl.

Ačkoli bylo známo, že je Hitlerovo jméno na seznamu čestných občanů, debata o případu byla zahájena až na žádost zástupců strany Zelených. Hitlerovi byl titul udělen při návštěvě města roku 1939. Katzengruber už dříve řekl, že nevidí důvod jednat, jelikož titul čestného občanství zaniká smrtí dotyčného.

Mnoho rakouských měst udělilo Hitlerovi čestné občanství poté, co nacistické Německo v roce 1938 Rakousko anektovalo. Nikoli všechna jeho jméno ze seznamu čestných občanů po válce odstranila. Například vedení Waidhofenu an der Ybbs, které leží poblíž Amstettenu, se Hitlerovo jméno ze seznamu odstranit nechystá. Tvrdí, že titul zanikl Hitlerovou smrtí.

Amstetten leží asi 140 kilometrů západně od Vídně a je znám novodobou kauzou Josefa Fritzla. Roku 2008 vyšlo najevo, že ve sklepě věznil 24 let dceru a měl s ní sedm dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků