Hlavní obsah
Divočáci Foto: Právo

Farmáři v Německu požadují odstřel 70 procent divokých prasat

Ve snaze předejít rozšíření afrického moru prasat ze zemí středovýchodní Evropy včetně Česka požaduje svaz německých zemědělců (DBV), aby se zastřelilo sedmdesát procent všech divokých prasat v Německu. Listu Rheinische Post to řekl místopředseda svazu Werner Schwarz. Německý ministr zemědělství Christian Schmidt „inteligentní redukci stavu divokých prasat” podpořil.

Divočáci Foto: Právo
Farmáři v Německu požadují odstřel 70 procent divokých prasat

Podle Schwarze je v současné situaci nutné, aby úřady povolily střílet i samice, které čerstvě porodily, a jejich selata. Utrpení, které by zvířata čekalo v případě nakažení africkým morem prasat, je podle místopředsedy DBV větší než to, které jim způsobí odstřel.

O snížení stavu divočáků v poslední době rozhodly některé spolkové země, například Bavorsko či Hamburk. Myslivcům nabízejí za zastřelené kusy i finanční odměnu.

Svaz zemědělců chce v obavě před rozšířením afrického moru prasat z Česka či Polska zavést i další preventivní opatření. Podrobně je chce představit během pátku v Berlíně. Policisté by podle DBV měli na hranicích kontrolovat za pomoci služebních psů, zda nejsou dováženy rizikové potraviny. Chovatelé prasat by se podle zemědělců měli postarat o čištění a dezinfekci kamionů převážejících zvířata.

Africký mor prasat není pro člověka nebezpečný, ale divočáky a domácí prasata zabíjí. Vakcína proti viru není dostupná, jedinou ochranou je prevence. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína, od té doby byla nemoc nalezena u více než 190 uhynulých zvířat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků