Hlavní obsah
Tablety extáze. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Extáze zabíjí rakovinné buňky, může pomoci při léčbě leukémie

O droze extáze je známo, že zabíjí rakovinné buňky. Vědci ale nyní zvýšili její efektivitu stokrát, uvedl odborný časopis New Drugs (Nové léky). První pokusy ukázaly, že modifikovaná extáze může pomoci při léčbě lymfomu, zhoubné leukémie a mnohočetného myelomu. Využití v praxi se ale může čekat nejdříve za deset let.

Tablety extáze. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Extáze zabíjí rakovinné buňky, může pomoci při léčbě leukémie

Už v roce 2006 výzkumný tým na Birminghamské univerzitě zjistil, že extáze a antidepresivum prozac (fluoxetin) mohou zastavit růst rakovinných buněk. Ukázalo se však, že by byly potřeba tak vysoké dávky, že by mohly být pro člověka smrtelné.

Experti z Birminghamu spolu s výzkumníky ze Západoaustralské univerzity ale našli řešení. Podobně jako výrobci nových drog, kteří se snaží přijít s látkami, jež nejsou zakázané, zkoušeli ve struktuře vyměňovat některé atomy za jiné. Jedna z upravených variant měla stonásobnou účinnost. Navíc se vědcům podařilo snížit její toxicitu pro mozek.

Vedoucí výzkumné skupiny, birminghamský profesor John Gordon, řekl BBC: „Výsledky testů účinku těchto nových sloučenin proti rakovině, zejména proti leukémii, lymfomu a myelomu, ukázaly, že v některých případech jsme schopni vyhubit sto procent rakovinných buněk.“

„Je to teprve ve fázi testování ve zkumavce, u nemocných to může být jiné, ale je to docela vzrušující,“ dodal ještě.

Látka může zabíjet rakovinné buňky, protože jsou na extázi citlivější než normální. Lékaři proto nyní uvažují, jak ještě ztenčit buněčnou membránu rakovinných buněk. Extáze se zřejmě váže na tuk v membránách.

Šance pro nemocné

Doktor David Grant, který stojí v čele nadace pro výzkum leukémie a lymfomu, řekl: „Vyhlídka, že bychom byli schopni zasáhnout rakovinu krve léky odvozenými z extáze je zajímavá. Mnoho typů lymfomu se stále těžce léčí nejedovatými léky a jsou potřeba léky, které jsou efektivní a mají malé vedlejší účinky. Další práce je ještě potřeba, ale výzkum představuje významný pokrok při vývoji nového léku proti rakovině."

Než by se však tento lék mohl uplatnit, uplyne asi tak deset let. Ještě nebyly provedeny ani testy na zvířatech.

Extáze je syntetická droga, jde o 3,4-methylendioxy-N-methylamfetamin, zkráceně MDMA. Podobně jako antidepresiva třetí generace ze skupiny SSRI pomáhá blokovat zpětné vychytávání neurotransmiteru serotoninu, jehož hladina tak stoupá a zlepšuje se nálada. MDMA také zvyšuje hladiny noradrenalinu a dopaminu, což také dělají některé z dalších moderních antidepresiv, v prvním případě léky ze skupiny SNRI, v druhém jde o bupropion, který se také používá při léčbě obezity.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků