Hlavní obsah
Arcibiskup Stanislav Zvolenský (vlevo) oba kněze exkumunikoval. Foto: Jan Koller, ČTK

Dva kněží byli na Slovensku exkomunikováni za kacířství

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský exkomunikoval z církve dva kněží za kacířství. Tiskový odbor Konference biskupů Slovenska oznámil, že se jedná o Stanislava Cigánka a Martina Chlebka, kteří byli vysvěceni na kněze v červnu 2009. Arcibiskup Zvolenský konstatoval, že činnost obou kněží byla pro katolickou církev škodlivá.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský (vlevo) oba kněze exkumunikoval. Foto: Jan Koller, ČTK
Dva kněží byli na Slovensku exkomunikováni za kacířství

Cigánek a Chlebek se společně se dvěma členy Trnavské arcidiecéze Martinem Jarabicou a Petrem Mazúrem obrátili 15. prosince 2009 na Zvolenského a na všechny katolické biskupy na Slovensku s výzvou, aby se zřekli údajných bludů a heretických tvrzení.

"Toto je zásadně neslučitelné s pravou katolickou naukou o posvátném vysvěcení a z ní plynoucí posvátné moci, kterou dostává každý platně vysvěcený diakon, kněz a biskup navždy," uvedla Konference biskupů Slovenska. Porušili osmé přikázání.

Zvolenský si nejdříve pozval Cigánka a Chlebka na setkání, aby si vyjasnili názory. "Oba prohlásili, že jsou ochotni se mnou mluvit pouze v případě, že se zřeknu bludů podle jejich podmínek. Protože odmítli dialog, byl jsem nucen odevzdat jim písemné napomenutí s požadavkem, aby svou výzvu odvolali a omluvili se," uvedl Zvolenský. Cigánek a Chlebek tak neučinili, proto byli z církve exkomunikování.

Cigánek a Chlebek rovněž zpochybnili pravověrnost bývalého papeže Jana Pavla II. a žádali jeho posmrtnou exkomunikaci. "Tím zpochybnili také pravověrnost současného Svatého Otce Benedikta XVI., protože právě on dal pokyn na proces blahořečení Jana Pavla II.," uvedl arcibiskup Zvolenský.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků