Hlavní obsah

Domy pod zříceným mostem v Janově zbourají, torzo strhnou

Více než tři stovky rodin, které bydlely v ulici pod částečně zříceným mostem v Janově, přijdou o domov. Jeden z pilířů zbytku mostu Morandi se totiž naklání, hrozí dalším zhroucením, a stavba tak bude muset být stržena. Stejně tak i domy pod 45 metrů vysokým dálničním mostem.

Domy pod zříceným mostem v Janově zbourají, torzo strhnou

„Hrozí, že se zbytek mostu každou chvílí zřítí,“ napsal deník La Repubblica. Před možností pádu varovali hasiči už v úterý, uvedla agentura ANSA. [celá zpráva]

Domy stojí pod mostem, mostní pilíř vede přímo před okny jednoho z nich a stojí na předzahrádce domu. Kromě obytných domů vede pod mostem železnice a je tam několik areálů firem.

Domy pod torzem mostu budou strženy

Foto: Nicola Marfisi, ČTK/AP

Lidé, kteří bydleli v ulici pod zříceným mostem, ale přijdou o střechu nad hlavou tak jako tak. Město však slíbilo, že se o ně postará. Ulice jsou nyní liduprázdné, zůstala tam jen zaparkovaná auta.

„Domy pod mostem nepůjde zachovat, protože (most) bude patrně stržen,” připustil janovský starosta Marco Bussi. „O evakuované se staráme, je to naše priorita. Dostanou nové bydlení. Bylo evakuováno 311 rodin,” doplnil starosta.

Zřícený most v Janově

Foto: David Ryneš, Novinky

Animace pádu mostu v Janově

Video: Reuters/Novinky

Pád dálničního mostu v Janově na severu Itálie si vyžádal nejméně 42 mrtvých. Z výšky 45 metrů spadlo 35 osobních aut a několik kamiónů.

Most vede jen několik metrů nad domy.

Foto: Nicola Marfisi, ČTK/AP

Vedení společnosti Autostrade per l´Italia, která provozuje dálniční most, ve středu odmítlo rezignovat tak, jak to požadoval ministr dopravy Danilo Toninelli. Vláda chce také společnosti odebrat koncesi ke správě dálnice, jejíž součástí je i dotčený most, a vymáhat finanční postih. Firma by mohla zaplatit až 150 miliónů eur (3,9 miliardy Kč).

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Domy pod torzem mostu budou strženy

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků