Hlavní obsah
Nejvíce nezletilých migrantů bez doprovodu rodičů tvoří chlapci. Foto: Marko Djurica, Reuters

Deportujte i děti, jsou příliš drahé, zní z německé vlády

Německo loni vydalo čtyři miliardy eur (přes 105 miliard Kč) na péči o nezletilé imigranty, kteří přišli do země bez doprovodu dospělých, napsal ve středu server deníku Die Welt. Z vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové nyní zaznívají hlasy, aby země vůči nim zpřísnila postup.

Nejvíce nezletilých migrantů bez doprovodu rodičů tvoří chlapci. Foto: Marko Djurica, Reuters
Deportujte i děti, jsou příliš drahé, zní z německé vlády

Znamenalo by to nejen přísnější kontrolu jejich tělesné vyspělosti, ale také zjišťování identity prostřednictvím jejich chytrých telefonů a zjednodušení systému deportací.

Na začátku letošního února žilo v Německu podle údajů spolkového ministerstva pro rodinu a spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky bezmála 62 tisíc nezletilých migrantů. Průměrně se na jednoho z nich vydává měsíčně 5250 eur (téměř 142 tisíc Kč). Z této částky se hradí nejen náklady pobytu, ale také zdravotní péče, jazykové kurzy a podobně.

Deportace nezletilých běženců bez doprovodu dospělých jsou velmi ojedinělé vzhledem k příliš vysokým nákladům a komplikovanému řízení. V loňském roce nebyl, i přes relativně vysokou kriminalitu v jejich řadách, vyhoštěn nikdo, potvrdil spolkový úřad pro migraci.

Kontroly telefonů

Vyhostit nezletilého migranta je velmi obtížné a to je i důvodem, proč jejich počty v Německu stoupají. V roce 2005 jich úřady registrovaly 602, zatímco v roce 2015 jich bylo už 42 309 a letos jich bylo už 61 893.

Kdyby dorazil do Německa nezletilý z Polska nebo Francie, hned se bude pátrat po jeho rodině a okamžitě se pošle zpět.
Michael Kretschmer (CDU/CSU)

Politici proto začali tlačit na změnu systému deportací nezletilých migrantů a jejich přísnější prověřování. „Kdyby dorazil do Německa nezletilý z Polska nebo Francie, hned se bude pátrat po jeho rodině a okamžitě se pošle zpět. Když je to nezletilec z Afghánistánu nebo z Afriky, přijde do země a úřad pro mladistvé ho s velkými náklady bude integrovat, ačkoliv si každý večer telefonuje se svou rodinou,“ prohlásil Michael Kretschmer šéf frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu. To se musí podle jeho slov změnit.

Úřady by měly podle jeho názoru kontrolovat mobilní telefony a SIM karty těchto běženců. To by pomohlo vyhledat jejich rodiče a zjistit přesnou identitu.

Šířeji a důkladněji by se měly využívat lékařské prohlídky, protože mnoho migrantů se za nezletilé bez doprovodu pouze vydává. Ve skutečnosti jsou prý mnozí starší 18 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků