Hlavní obsah

Nedělní parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála opoziční Vlastenecká koalice vedená Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ). Ve 151členném Saboru obsadí 59 křesel. Druhá skončí s 56 mandáty koalice Chorvatsko roste kolem dosud vládní Sociálnědemokratické strany (SDP). K sestavení vlády proto jedna či druhá potřebuje koaličního partnera.

Chorvatské volby vyhrála opoziční pravice

Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnila centrální volební komise po sečtení více než 99 procent hlasů.

Výsledky ukazují, že vládu sestaví tábor, kterému se podaří získat do koalice liberální uskupení Most. To skončilo třetí a bude mít 19 poslanců. Postoj této reformní formace, opírající se o občanskou iniciativu, je ale zatím nejasný.

Šéf Mostu Bože Petrov zdůraznil, že podpoří jen takovou vládu, která se konkrétně včetně termínů zaváže reformovat justici a státní správu a také zlepší podnikatelské prostředí. „Nové volby jsou mnohem levnější než neschopná vláda," prohlásil podle Reuters Petrov.

Předseda HDZ Tomislav Karamarko

Foto: Antonio Bronic, Reuters

Dalších pět partají

Do zákonodárného sboru se podle výsledků rovněž dostane, ale s minimálním počtem jednoho až tří mandátů, dalších pět politických subjektů.

Podle centrální volební komise v neděli přišlo k volebním urnám 60,81 procenta oprávněných voličů.

„Vyhráli jsme. Strana, která získala největší počet hlasů, musí v budoucnosti vést Chorvatsko," prohlásil podle agentury AP předseda HDZ Tomislav Karamarko na povolebním shromáždění svých přívrženců.

Vlastenecká koalice HDZ získala v samotném Chorvatsku 56 mandátů, ale díky drtivému vítězství u Chorvatů žijících v zahraničí (přes 85 procent hlasů) dostala také všechny tři mandáty, jež připadají na diasporu.

Strany, kterým se podaří vytvořit vládní koalici, čeká nesnadný úkol oživit dosud nepříliš efektivní ekonomiku, jež patří k nejslabším v Evropské unii. Budou se také muset vypořádat s náporem uprchlíků, kteří přes Chorvatsko míří do západní Evropy.

Chorvatsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie, státní dluh činí 90 procent ročního výkonu ekonomiky, míra nezaměstnanosti byla v září 16,2 procenta, a mezi mladými dokonce 43,1 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků