Hlavní obsah

CDU v Hesensku sociální demokraty nakonec těsně porazila

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové nakonec těsně zvítězila nad Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD) v dnešních zemských volbách v Hesensku. Vyplývá to z oficiálních předběžných výsledků, které nepotvrdily předchozí odhady, jež hovořily o těsném vítězství SPD.

CDU v Hesensku sociální demokraty nakonec těsně porazila

Do hesenského zemského sněmu se dostaly také liberální Svobodná demokratická strana (FDP), která získala 9,4 procenta hlasů a Spojenectví 90/Zelení (7,6 procenta). Hesenská CDU v čele s dosavadním premiérem Rolandem Kochem se může těšit z vítězství, ale i tak je pro ni výsledek výraznou ztrátou. Není totiž jisté, zda Koch bude schopen znovu sestavit vládu. Do hesenského zemského sněmu díky zisku 5,1 procenta hlasů proklouzla i postkomunistická Levice, což zvyšuje počet možných většin.

V Dolní Sasku jasné vítězství

V Dolním Sasku naopak SPD utrpěla ziskem pouhých 30,3 procenta hlasů jednu z největších porážek ve své historii. Tamní CDU v čele s premiérem Christianem Wulffem volilo 42,5 procenta občanů, a strana tak bude moci znovu vytvořit koalici s FDP, jež si dnes v Dolním Sasku zajistila osm procent hlasů. I v dolnosaském zemském sněmu zasednou poslanci Levice, která ve druhé největší spolkové zemi Německa zaznamenala historický úspěch ziskem 7,1 procenta voličských hlasů. Postkomunisté se tak poprvé dostali do spolkových sněmů ve velkých západoněmeckých spolkových zemích.

Dolnosaští Zelení si připsali 8,2 procenta hlasů.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

mapa: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků