Hlavní obsah

Velká Británie ve středu rozhodla, že v principu povolí výzkum kmenových buněk, při němž se budou používat zvířecí vajíčka. Podstatou tohoto výzkumu je, že se lidská DNA vloží do vajíček získaných od zvířat, z nichž bude vyjmut jejich genetický materiál. Jednotlivé projekty ale podléhají ještě schválení příslušných orgánů.

Británie povolila výzkum kmenových buněk

Experti upozorňují, že tento výzkum bude mít rozhodující význam pro vývoj nových metod léčení mnoha nemocí, například Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Zvířecích vajíček chtějí využívat proto, že nemají k dispozici dostatek lidských vajíček.

Při výzkumu se mají používat vajíčka krav nebo králíků, která již nemají svoji vlastní DNA a do nichž bude injekčně vpraven lidský genetický materiál. Z vajíčka se vyvine embryo, z něhož se dají v raném stadiu odebrat kmenové buňky.

Tento postup ale naráží na etické bariéry. Organizace hájící právo na život se obávají, že tento druh výzkumu bude prvním krokem k produkci geneticky modifikovaných dětí.

Vědci hájí svoji metodu tím, že při zvažovaných výzkumech by se vajíčka vyvíjela jen několik dní. V embryu, které vznikne ve zvířecím vajíčku, bude jen minimální množství zvířecích genů. Vajíčko bude mít 13 zvířecích genů, zatímco lidských genů tam bude 20 000 až 25 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků