Hlavní obsah
Nový britský ministr financí Sajid Javid Foto: Henry Nicholls, Reuters

Británie dá další dvě miliardy liber na brexit bez dohody, celkem to je už přes šest miliard

O další 2,1 miliardy liber (59,3 miliardy Kč) zvýšila britská vláda objem finančních prostředků určených na přípravy na případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Oznámil to ve čtvrtek ministr financí Sajid Javid. Podle agentury Reuters vydá Londýn na brexit bez dohody celkem nejméně 6,3 miliardy liber (178 miliard Kč).

Nový britský ministr financí Sajid Javid Foto: Henry Nicholls, Reuters
Británie dá další dvě miliardy liber na brexit bez dohody, celkem to je už přes šest miliard

„Vzhledem k tomu, že do odchodu Spojeného království z Evropské unie zbývá jen 92 dní, je nezbytně důležité, abychom zintenzivnili plánování,” řekl Javid. Zdůraznil, že Británie chce dohodu s EU, trvá ale na tom, aby z ní zmizela podle něj „antidemokratická” irská pojistka. Ta má po brexitu zabránit hraničním kontrolám mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, jenomže volný průchod garantuje Velkopáteční dohoda, který ukončila násilí v Severním Irsku. EU i Irsko však na pojistce trvají.

Pokud se dohodu uzavřít nepodaří, nebude podle Javida Londýn váhat odejít i bez ní.

Dodatečné více než dvě miliardy liber by se měly použít na zajištění hranic, vytvoření zásob léků a podporu firem. Část peněz poputuje také na logistiku - zajištění trajektové dopravy a skladovacích prostor. Zhruba 138 milionů liber (3,9 miliardy Kč) ministerstvo financí vyčlenilo na osvětovou kampaň, která by podle agentury Reuters mohla být jednou z největších v mírových dobách. Část této sumy poputuje také na konzulární pomoc Britům, kteří by se po brexitu bez dohody dostali do problémů v zahraničí.

Mrhání penězi, parlament to stejně zarazí, tvrdí kritik

Javidův předchůdce Philip Hammond, který je odpůrcem neřízeného odchodu Británie z EU, čelil kritice z řad příznivců brexitu, že na možnost odchodu bez dohody Spojené království málo připravuje.

Stínový ministr financí John McDonnell v reakci na Javidův krok uvedl, že jde o „odpudivé mrhání penězi daňových poplatníků”, neboť většina poslanců v parlamentu před časem dala jasně najevo, že odchod Británie z EU bez dohody chtějí zablokovat. „Tato vláda mohla vyloučit brexit bez dohody a ty miliardy vynaložit na školy, nemocnice a lidi,” řekl McDonnell.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků