Hlavní obsah
Britští vojáci v ochranných oděvech v Salisbury, odkud odvezli kontaminovaná auta. Foto: Henry Nicholls, Reuters

Brit, který se přiotrávil nervově paralytickou látkou novičok, byl v pátek propuštěn z nemocnice. Informovala o tom britská média s odvoláním na vedení nemocnice v Salisbury, kde se pětačtyřicetiletý Charlie Rowley léčil.

Britští vojáci v ochranných oděvech v Salisbury, odkud odvezli kontaminovaná auta. Foto: Henry Nicholls, Reuters
Brita otráveného novičokem propustili z nemocnice

Představitelka nemocnice v Salisbury Lorna Wilkinsonová uvedla, že je pátek „významným milníkem v procesu (Rowleyho) uzdravování”. Rowley podle ní prošel strašnou zkušeností, kterou by nikdo nechtěl zažít.

Novičokem se Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová otrávili 30. června v Amesbury. [celá zpráva]

Sturgessová na následky otravy zemřela.

Již čtyři otrávení

Bojově nervově-paralytickou látkou skupiny novičok, která byla za studené války vyvíjena v Sovětském svazu, byli v poslední době v Británii otráveni celkem už čtyři lidé. Nejprve 4. března někdejší dvojitý agenty Sergej Skripal s dcerou Julií a o několik týdnů později již zmínění Rowley a Sturgessová.

Zatímco v případě Skripalových britští vyšetřovatelé hovoří o atentátu a ukazují prstem na Rusko, v druhém případě se domnívají, že se dvojice otrávila náhodou.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Policisté na místě nového případu otravy novičokem

Video: Reuters

Skripalovi, stejně jako Rowley, otravu přežili. Již se zotavili natolik, že mohli být propuštěni z nemocnice. [celá zpráva]

Šéf britského protiteroristického oddělení policie Neil Basu uvedl, že pokud je jed v dobře uzavřené nádobě, může být účinný i za padesát let. Připustil tak, že mohou přijít i další otravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků