Hlavní obsah
Ukrajinec si prohlíží škody na domě v Novoluhanském způsobené ostřelováním. Foto: Reuters

Boje na východě Ukrajiny přitvrzují

Dva mrtvé a šest zraněných si na ukrajinské straně vyžádaly za posledních 24 hodin přestřelky na východě Ukrajiny. Uvedlo to ve středu tiskové středisko pro operace proti separatistům ATO. Už v úterý pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) varovala, že střety na východě Ukrajiny jsou nejtvrdší za několik měsíců.

Ukrajinec si prohlíží škody na domě v Novoluhanském způsobené ostřelováním. Foto: Reuters
Boje na východě Ukrajiny přitvrzují

„Se znepokojením zaznamenáváme prudké zhoršení situace. Takové množství incidentů jsme nezaznamenali od února,” prohlásil šéf mise Ertugrul Apakan poté, co při ostřelování jedné ze vsí utrpělo zranění osm civilistů a palba z raketometů poškodila padesátku domů na ukrajinské straně.

Pozorovatelé OBSE zaznamenali mezi 11. a 17. prosincem skoro 16 000 případů porušení příměří, o 35 procent víc než před týdnem. Podle separatistů se počet útoků z ukrajinské strany během posledních 24 hodin skoro zdvojnásobil.

Ukrajinští vojáci procházejí Novoluhanským, které bylo ostřelované

Foto: Reuters

Terčem palby separatistů se podle listu Ukrajinska pravda stala naposledy vesnice Novoluhanske v Doněcké oblasti, kde palba z raketometů poškodila 47 domů včetně mateřské školky, školy a lékařské ordinace. Zranění utrpělo šest žen, muž a jedno dítě.

Ještě předtím bylo zasaženo 38 domů v Pervomajském a ve Stachanovu, které kontrolují separatisté. Podle OBSE šla střelba z ukrajinské strany.

„Situace v oblasti ATO se večer stabilizovala,“ uvedlo ve středu ráno tiskové středisko ATO. Současně oznámilo dva padlé a šest zraněných. Zmínilo, že byly nasazeny i těžké zbraně, které měly být z fronty staženy. Jednotku ukrajinských vojáků ostřelovali u Travnevova z minometů ráže 120 mm.

Následky ostřelování v domku v Novoluhanském

Foto: Reuters

OBSE současně potvrdila, že v úterý Rusko skutečně stáhlo své vojáky ze Společného střediska pro kontrolu a koordinaci (SCKK), které monitoruje situaci na frontě v Donbasu. [celá zpráva]

Konflikt v Donbasu mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si od dubna 2014 vyžádal přes deset tisíc životů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků