Hlavní obsah

George Bush se v sobotu ve Vatikánu poprvé setkal s papežem Benediktem XVI. při příležitosti své návštěvy v Římě. Bush papeže informoval především o humanitárních aktivitách Spojených států ve světě a o jejich úsilí v boji proti AIDS v Africe. Papež zdůraznil nezbytnost řešení konfliktů na Blízkém východě jednáním na regionálním základě.

Americký prezident George Bush se setkal s papežem

Amerického prezidenta, kterého doprovázela jeho manželka Laura, uvítal prefekt pontifikálního domu James Michael Harvey. Před začátkem soukromého rozhovoru si oba muži vyměnili několik slov v angličtině a papež se zajímal o výsledky summitu G8 v Německu, který Bush označil za "úspěch". Poté se oba odebrali do papežovy soukromé knihovny.

Papež si přeje řešení konfliktů na Blízkém východě jednáním a na regionálním základě, uvedl Vatikán ve sdělení pro tisk. Podle tohoto oznámení Bush s papežem a poté s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem hovořili o izraelsko-palestinských vztazích, o Libanonu, o znepokojivé situace v Iráku a o kritických podmínkách křesťanských komunit.

Papež chce řešit i morální otázky

Svatý stolec si znovu přeje regionální řešení konfliktů a krizí v oblasti, a to prostřednictvím jednání, uvedl Vatikán. Rozhovory se též týkaly Afriky, především Dárfúru, a Latinské Ameriky, ale také morálních a náboženských otázek dneška. Podle Vatikánu spolu oba představitelé hovořili o lidských právech a náboženské svobodě, o ochraně života, o manželství a rodině, vzdělávání a trvalém rozvoji, sdělil Vatikán.

Bush v rozhovoru s nejvyšším představitelem katolické církve přislíbil, že se bude zasazovat o to, aby americký Kongres povolil zdvojnásobení nynějšího příspěvku USA na boj proti AIDS v Africe na 30 miliard dolarů (650 miliard Kč) v nadcházejících pět letech.

Benedikt XVI. ve svém velikonočním poselství vyjádřil hluboké znepokojení na iráckým konfliktem, v němž denně umírají lidé. Jeho předchůdce Jan Pavel II. se proti invazi do Iráku ze všech sil stavěl až do poslední chvíle. Bush se s Janem Pavlem II. setkal třikrát, naposledy 4. června 2004, rok po invazi spojenců v čele se Spojenými státy do Iráku.

Svatopetrské náměstí bylo kvůli Bushovi uzavřeno

Při Bushově příjezdu do Vatikánu bylo Svatopetrské náměstí zcela uzavřeno. Bushovu návštěvu provázejí jak v Římě, tak ve Vatikánu mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Již v pátek americké velvyslanectví v Římě oznámilo, že prezident nenavštíví sídlo katolické organizace Společenství svatého Jiljí v římské historické čtvrti Trastevere, kde by v úzkých uličkách bylo velmi nesnadné prezidentovu ochranu zajistit. Místo toho přijdou zástupci společenství na americké velvyslanectví.

Před setkáním s papežem jednal Bush krátce s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem; odpoledne je plánován rozhovor s premiérem Romanem Prodim.

Odpoledne se v centru Říma očekávají dvě demonstrace proti americkému prezidentovi, na nichž se očekávají desetitisíce lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků