Hlavní obsah
Barthélemy Louis Scherer Foto: Profimedia.cz

Americká armáda měla provést invazi na britské ostrovy

Britské ostrovy dobýval Julius Caesar i Adolf Hitler a nebyli sami. Množství pokusů většinou skončilo neúspěchem a všechny byly dopodrobna popsány a rozebrány. O jednom se však podle listu The Times dosud nevědělo: francouzský generál v 18. století plánoval invazi na ostrovy s americkou armádou.

Barthélemy Louis Scherer Foto: Profimedia.cz
Americká armáda měla provést invazi na britské ostrovy

Mělo jít o nečekaný vpád do týla Britů zaměstnaných v Americe boji ve válce za nezávislost. Plán sepsal velitel Cherbourgu Charles-François Dumouriez, jenž autorem jmenuje generála Barthélemyho Scherera, který krátce zastával post ministra války. Plán zmiňoval nasazení 10 000 Američanů při útoku a jejich první vylodění v Irsku.

Brity mělo navíc překvapit asi 500 severoamerických domorodců. "Nelze si představit tu hrůzu, která by Brity jímala, jakmile by je zahlédli," zmínil dokument, který spolu s knihami, mezi nimiž byl nalezen, nabídne příští týden k prodeji londýnská aukční síň Bonhams. Plán navrhoval, aby se vojáci z Bostonu v případě, že se nepovede shromáždit tolik domorodců, nalíčili, aby vypadali jako oni.

Kromě toho plán jmenoval s kolika jednotkami by zřejmě Britové byli schopni odpovědět a zabýval se množstvím lodí, koní, techniky a materiálu, kterých by bylo potřeba. 

Není známo, jak Američané plán přijali, pakliže se o něm vůbec dozvěděli, uvedl britský deník. V roce 1779 se Francouzi společně se Španěly pokusili o invazi na ostrov Isle of Wight při jižním pobřeží Anglie, ale neuspěli. O dvacet let později francouzské jednotky přistály u velšských břehů. Po prvních střetech s místními však vojáci hromadně dezertovali a zbytek invazních sil se po dvou dnech vzdal. Britové událost nazývají poslední invazí do Británie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků