Hlavní obsah
List ze svazku agenta Bolka Foto: Kacper Pempel, Reuters

Agent Bolek donášel na dvě desítky lidí, píše Gazeta

Ze svazku tajného spolupracovníka Bolka vyplývá, že intenzivně spolupracoval se Státní bezpečností (SB) od prosince 1970 do července 1971. Přitížil asi 20 lidem, několika z nich mohl vážně ublížit. Ze spárů SB se vyrval v roce 1976, napsal list Gazeta Wyborcza ke zpřístupnění dokumentů o Lechu Walesovi z pozůstalosti posledního komunistického ministra vnitra.

List ze svazku agenta Bolka Foto: Kacper Pempel, Reuters
Agent Bolek donášel na dvě desítky lidí, píše Gazeta

Intenzivní styky Bolka se Státní bezpečností trvaly podle záznamů od 21. prosince 1970 do konce července 1971. Pak se schůzky stávaly vzácnějšími, až došlo k formálnímu ukončení spolupráce v červnu 1976.

Po událostech z prosince 1970 (polský režim tehdy mimo jiné za pomoci armády potlačil protesty na severu země vyvolané náhlým zdražením potravin a spotřebního zboží) SB masově verbovala dělníky gdaňské loděnice, ke spolupráci se zavázalo 200-250 lidí. SB záleželo na tom, aby nepřipustila zopakování vzpoury, která otřásla režimem a stála desítky životů.

Bývalý polský prezident a zakladatel odborů Solidarita Lech Walesa

Foto: Marco Bello, Reuters

Bolek, jako další agenti, měl informovat o stávkových náladách a potenciálních vůdcích nových protestů. Důležitým úkolem bylo také identifikovat pachatele podpálení výboru strany, zmlácení policistů a zničení policejních vozů. Je to vidět na prvních udáních:

"K nim (stoupencům stávky) patřil Lenarciak Henryk - a taky tlustý zámečník. Jeho jméno a další dodám v příštím hlášení."

"Uvádím dvě příjmení nejagresivnějších osob, které vybízely ke stávce: zámečník Arczyński, elektrikář Kacprzak."

"Nespokojenost s politikou úřadů jsem slyšel od elektrikáře Zarzyckého, zámečníka Mioto, mistra Suszka i dalších".

"V dílně W4 pracuje jako elektrikář Szyler Józef, je jedním z nejaktivnějších inspirátorů přestávek v práci."

Postupně dochází k rozkolu

Bolek na počátku roku 1971 hlásí, kdo pobuřuje zaměstnance, kdo chystá stávku, kdo chce přimět úřady k souhlasu se stavbou kostela či kdo rozdává letáky. Radí, jak zabránit projevům nespokojenosti dělníků v prvomájovém průvodu: "Třeba připravit jim peníze, ale tak, aby věděli, že je dostanou až po průvodu."

Jindy oznamuje: "Dělník z dílny W4 mi slíbil, že rozmnoží letáky. Dotyčný jménem Kantor má přístup ke kopírce, protože v rozmnožovně pracuje jeho kolega."

"Od elektrikáře Kozlowského jsem se dozvěděl, že v prosinci byl jedním z účastníků, kteří se zmocnili policejního vozu. Získal taky dvě krátké zbraně. Jednu prý hodil do kanálu, druhou dal kolegovi z W4 jménem Leszek."

Ve svazku není zmínky o následcích, ale SB chválí Bolka za "cenné informace".

Krize vztahů propuká koncem července 1971. V hlášeních převládají úvahy typu, zda "skutečně činitelům řídícím stát záleží na udržení autority strany?", s policejní poznámkou "nemá operativní hodnotu". Schůzek ubývá. Bolek nepřichází, anebo je nepřipraven.

Spis s výkazem práce Bolka je v prvním ze šesti balíků dokumentů, zabavených v domě bývalého ministra Czeslawa Kiszczaka. Podle Kiszczakova dopisu se týká spolupráce Lecha Walesy s SB. Walesa stále popírá, že by udával kolegy, a tvrdí, že svazky zfalšovalo ministerstvo vnitra. Walesovi odpůrci považují svazky za důkaz zrady, který maže pozdější zásluhy.
Pracovní svazek o rozsahu 575 stran není lehké čtení. Většinou jde o rukou - vesměs tajných policistů - psaná hlášení, anebo poznámky policistů ze schůzek s Bolkem. Hlášení psaných Bolkem je pomálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků