Tři zadržení Francouzi jsou mladiství, jednomu z nich je jen čtrnáct let, čtvrtý mladík je plnoletý. Po pachatelích pátralo od sobotního incidentu padesát detektivů.

Úspěšná operace, která skončila v úterý ráno po sedmé hodině, probíhala na marseillském předměstí Lilas."Je to můj syn, je mu čtrnáct let. Má alibi," bránil podle posledních zpráv francouzských médií čtrnáctiletého mladíka jeho otec.

Mladíci v kuklách v sobotu pronikli do autobusu na zastávce na předměstí Marseille, rozlili v něm hořlavinu a zapálili ji. Šestadvacetiletá studentka medicíny Mama Galledou ze Senegalu nestačila utéct a byla popálena na 70 procentech těla. Nyní leží v kómatu v nemocnici. Stále není jisté, zda přežije, a podle lékařů v každém případě bude mít trvalé následky.

Studentka bojuje o život

Případ šokoval francouzskou veřejnost i politickou scénu svou brutalitou a zejména mládím pachatelů. Svědci už o víkendu vypověděli, že za útokem stojí zhruba patnáctiletí kluci. Hrůzostrašné jsou i detaily případu: podle jednoho ze svědků, kterého citovala agentura AFP, černošské dívce následkem popálenin kůže "zbělala a začala se odlupovat".

Zatímco mladá Senegalka bojuje o život v nemocnici, francouzští politici jednali o tom, že tresty za vandalismus by měli být podstatně tvrdší. Podle francouzského trestního zákoníku však pachatelům i nyní hrozí až třicet let vězení.