EK pouze podpoří snahy jednotlivých států o "přiměřené spotřebitelské informace", nikoli však podle vzoru cigaretových krabiček. Varovné nápisy na lahvích s tvrdým alkoholem upozorňující na riziko užívání totiž nedoporučila. Stejný postoj zaujala i ke sladění minimálního věku pro nákup alkoholu na 18 let, který dosud neplatí například v jižní Evropě.

Unie tak vyhověla stížnostem výrobců a prodejců alkoholu, že chystaná právní norma povede k likvidaci malých podniků, které nebudou mít dostatek zdrojů, jak přejít na restriktivní pravidla.

"Alkohol je součástí týdenního nákupu a jeho omezování by mělo naprosto minimální dopad," řekl serveru Food and Drink britský expert John Band. Upozornil také, že pouze čtvrtina alkoholu se v EU vypije v podobě destilátů, v ostatních případech jde o pivo a víno, jež patří k evropské kultuře.

Podle nedávné britské studie Alkohol v Evropě pije nadmíru 55 miliónů z více než 450 mil. obyvatel EU, což je však číslo, které se nijak nezvyšuje. Alarmující je pouze rostoucí počet teenagerů, kteří se programově opíjejí.