"Myslím, že něco podobného prožívá každý, kdo musí začít něco nového, zvláště pak v mém věku," říká dvaašedesátiletý Schröder. Jeho memoáry nazvané Rozhodnutí - můj život v politice přijdou na trh příští sobotu a o čtvrteční berlínskou prezentaci už nyní projevují média mimořádný zájem.

K napsání se prý Schröder odhodlal hned po volbách, kdy věděl, že o kancléřský úřad přijde. Jeho sociální demokracie (SPD) loni v září prohrála jen o jedno procento hlasů s křesťanským blokem CDU/CSU nynější kancléřky Angely Merkelové.

"Navenek jsem přirozeně musel trvat na vládním nároku, aby SPD měla dobrou výchozí pozici v koaličních jednáních," připomíná Schröder několik povolebních dnů, kdy k překvapení veřejnosti a médií lpěl na kancléřském úřadu. Asi deset dnů po volbách se CDU/CSU a SPD dohodly na vytvoření vlády velké koalice, do které ale už Schröder nevstoupil.

Kniha podle exkancléře popisuje hlavně sedm let u moci. Čtenář se prý mimo jiné dozví, jak skutečně padlo jeho osudové rozhodnutí vyvolat předčasné volby, nebo co říká nynější velké koalici. Schröder se dosud k vládě Merkelové příliš nevyjadřoval.

Časopisu Der Spiegel, který vyjde v pondělí, ale už předem prozradil, že u své nástupkyně postrádá schopnost vést a prosazovat rozhodnutí.