"Naše stanoviska jsou úplně odlišná. Já bych mohl představit naše stanovisko, premiér ho odmítne a opačně. To by nebyl žádný dialog. Pohádat se a vzájemně se poučovat je jednoduché, ale to nebylo naším cílem," uvedl Gyurcsány na společné tiskové konferencí premiérů.

Přestřelka mezi Ficem a Gyurcsányem

Fico novinářům řekl, že důvody zrušení schůzky považuje za směšné. "My jsme připraveni jednat kdekoliv a kdykoliv. Především o dobrých sousedských vztazích mezi našimi zeměmi," reagoval Fico. Slovní konflikt mezi oběma premiéry pokračoval i po novinářské otázce směřující na nedávné protimaďarské útoky na Slovensku. "Když někdo připustí nacionalisty k moci, musí počítat s tím, že to posilní radikály a nacionalisty v celé zemi. Tyto síly je potřeba držet daleko od moci," argumentoval Gyurcsány.

"Maďarský premiér mluvil asi o jiné zemi než o Slovensku. Máme demokraticky zvolenou vládu, která jasně odsoudila všechny formy extremismu, nacionalismu a xenofobie. Vůbec nerozumím, o čem maďarský premiér mluví," dodal Fico.

Oba premiéři vzápětí zdůraznili, že jednání premiérů čtyř členských zemí tyto konflikty nenarušily a probíhaly v přátelské atmosféře. "Nechceme, aby dvoustranné spory ovlivnily spolupráci v regionu," dodal Gyurcsány. Maďarský premiér prohlásil, že v současném období dochází ve většině zemí Visegrádu k určitému vystřízlivění a ztrátě iluzí.

Topolánek: Vystřízlivění po 17 letech

Český premiér Mirek Topolánek k tomu dodal, že tyto problémy mají stejné kořeny. "Po 17 letech lidé zjišťují, že cesta za vysněným Západem nebude tak jednoduchá. Jsme však zbytečně hysteričtí, podobné události se dějí i v ostatních evropských zemích. To je pouze neznalost našich mladých demokracií, než že by tyto problémy byly nezvládnutelné," dodal.

Společný plán: Schengen v roce 2007

Premiéři Visegrádu ve společném prohlášení zdůraznili, že jsou jednotně za rozšíření Schengenu v plánovaném termínu od října 2007. "Státy Visegrádu trvají na dodržení původního termínu. Pokud dojde k oddalování, bude to mít vliv na důvěryhodnost evropských institucí. Není to technický problém, ale politická otázka. Všichni členové Evropské unie jsou rovnoprávní, nesmí mezi nimi existovat žádné rozdíly mezi starými a novými členy," uvedl slovenský premiér.

"Schengen je především otázka politická a psychologická. Když existuje politická vůle, tak technické problémy se vyřeší vždy," uvedl český premiér Topolánek.