"Postoj opozice nás posílil před pátečním hlasováním o důvěře premiérovi a jeho vládě. Budeme totiž hlasovat také o udržení demokracie v zemi," prohlásila předsedkyně parlamentní frakce vládních socialistů Ildikó Lendvaiová v Maďarské televizi. [celá zpráva] Gyurcsány konstatoval, že pravice se pokouší dostat zpět k moci za každou cenu.

"Opozice chce dosáhnout vypsání předčasných parlamentních voleb. Navzdory tomu jsem připravený kdykoli zasednout za jednací stůl s Viktorem Orbánem," prohlásil premiér rozhovoru pro deník Népszava. Gyurcsány varoval, že vláda nesmí podlehnout tlaku ulice. "To by byl konec nejenom této vlády, ale celé maďarské levice," prohlásil.

Opoziční Maďarské demokratické fórum (MDF) vyzvalo k jednání všech parlamentních stran před televizními kamerami v zájmu uklidnění situace. MDF je proti přenášení politiky do ulic. "Každá strana by měla zdůraznit, že je pro klidné řešení situace," uvedl předseda poslanecké frakce MDF Károly Herényi.

MDF bude v pátek hlasovat proti premiérovi, protože Gyurcsány se stal podle Herényiho přítěží pro vládní strany i pro celou zemi. MDF zdůraznilo, že v současné situaci nejsou důležité politické boje mezi stranami, ale záchrana ekonomiky země.

Podmínka: odchod Gyurcsánye z vlády

Orbánův FIDESZ prohlásil, že je připravený jednat s vládními stranami o řešení situace, ale až po odchodu Gyurcsánye z čela vlády. "Nemáme nic proti tomu, aby socialisté a liberálové vytvořili novou vládu. Problémem není tato koalice, ale osoba Gyurcsánye. Voliči mu v nedělních komunálních volbách vyslovili nedůvěru," uvedl šéf poslanecké frakce FIDESZ Tibor Navracsics.

Představitel nejsilnější opoziční strany však připustil, že ideálním řešením by byla vláda odborníků, která by dostala zemi z ekonomické krize. Podle FIDESZu mají demonstrace před parlamentem pokračovat až do odchodu premiéra z postu.

Po zveřejnění projevu, v němž premiér přiznal, že v zájmu vítězství ve volbách občanům lhal o stavu ekonomiky, propukly v zemi demonstrace, které přerostly do výtržností v ulicích Budapešti. Podle průzkumu agentury Medián až 60 procent Maďarů odsuzuje přenášení politiky do ulic.