"Nepřekvapilo by mě, kdybych pověření dostal," řekl Gusenbauer, ale dodal, že on i prezident vyčkají do pondělka, kdy by měly být vyhlášeny oficiální výsledky. Na ně s napětím čekají zejména haiderovci ze Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), ale také Zelení. Zatímco BZÖ, dosavadní Schüsselův vládní partner, se nakonec kvůli přepočtu mandátů do Národní rady nemusí vůbec dostat, Zeleným by volební aritmetika naopak mohla přinést několik mandátů navíc.

Gusenbauer upřednostňuje jednání o velké koalici s lidovci, i když Schüssel, který v nich bude figurovat jako hlavní vyjednavač, zdůraznil, že ÖVP nevstoupí do koalice, která by chtěla zrušit některé kroky jeho kabinetu.

Šéf SPÖ, aspirující na post kancléře, Rakušanům slíbil, že jednání o koalici budou transparentní. "Chci být lidovým kancléřem. Nadále budu jezdit metrem a lidé mě budou potkávat na ulici," ujistil Gusenbauer obyvatele alpské republiky v listu Kurier.

Případnou rudo-zelenou koalici nevylučuje ani Gusenbauer. "V tuto chvíli žádná podobná většina neexistuje. A jestli vznikne v pondělí, pak uvidíme. Pak bychom měli každopádně dvě možnosti," řekl šéf soc. dem. listu Der Standard. Reagoval ta na možnost, že korespondenční hlasy by mohly pomoci Zeleným a Haiderova BZÖ by se do parlamentu nakonec nedostala.