Volební účast na venkově byla zatím i díky zkrácené době hlasování vyšší než ve městech. Ve Vídni a spolkové zemi Burgenland byla dopoledne zaznamenána lehce nižší volební účast než při posledních volbách v roce 2002. Přibližně ve stejném počtu chodí lidé na volební místa v Salcbursku a Horních Rakousích. Podle rakouských politologů by nízká volební účast prospěla malým stranám a ublížila lidové straně (ÖVP) kancléře Wolfganga Schüssela i největší opoziční Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) Alfreda Gusenbauera.

Podle posledních průzkumů by nejvíce křesel v parlamentu, a tím i post kancléře, mohli znovu obhájit lidovci (ÖVP) s Wolfgangem Schüsselem v čele. Podle průzkumů mají mírný náskok.

Zhruba dvouprocentní náskok lidovců před sociálními demokraty (SPÖ) Alfreda Gusenbauera může ale podle politologů vzít rychle za své. Kolem půl miliónů voličů totiž stále tápe, koho volit, což nahrává spíše soc. dem. Té experti připisují větší potenciál přitáhnout hlasy na poslední chvíli.

Největší starosti tak Schüsselovi nedělá SPÖ jako spíše jeho dosavadní partner, Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) , který podle průzkumů možná ani nepřekročí čtyřprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Znamenalo by to i konec politické kariéry korutanského hejtmana Jörga Haidera, který před několika lety plnil komentáře evropských novin, dnes se ale propadá do zapomnění. Byl to totiž on, kdo BZÖ loni na jaře založil jako odštěpeneckou stranu Svobodných (FPÖ). Liberálové jsou ale politickými outsidery a jako koaličního partnera je odmítají úplně všichni.

Schüssela zřejmě čeká nelehké vyjednávání o těsné většině v parlamentu. Pokud volby skutečně skončí patem nebo velmi těsným vítězstvím lidovců, je možné, že přijde na řadu i německý model velké koalice. Myslí si to mimo jiné také předseda Zelených Alexander van der Bellen. "Stůj co stůj nás nakonec čeká černo-rudá koalice," řekl listu Der Standard.

Aféry Schüssela

Pozice jednotlivých stran jsou přitom dlouhodobě známé, a tak se média spíše než na věcnou diskusi o programu soustředila na dvě aféry, které v předvolebním boji vypluly na povrch.

Především jde o skandál kolem odborářské banky Bawag, jejíž manažeři s požehnáním bossů rakouských odborů prováděli pochybné machinace a pravděpodobně se snažili také uplácet vlivné politiky. Do palby novinářů se tak dostal nejen exkancléř Franz Vranitzky, který za blíže nespecifikované konzultace vyinkasoval od banky desítky tisíc eur, ale také Schüssel, jenž si za peníze čtvrté největší banky v zemi údajně před třemi lety dopřál výlet do Sofie.

Lidovecký lídr naopak dokázal vybruslit z aféry s nelegálním zaměstnáváním pečovatelek z Polska, Slovenska a Česka. Dvě Slovenky se načerno staraly také o Schüsselovu tchyni.