"Mysleli jsme si, že je důležitější odvážit se jisté věci udělat než o nich mluvit. Nemyslel jsem si ovšem, že lidé, naši voliči, pochopí tak upřímný projev. V tomto smyslu jsem nevěřil sám sobě. Samozřejmě lituji, pokud tón byl urážlivý, ale byla to hněvivá slova vyřčená ve vzteku, jako výčitka," prohlásil premiér na tiskové konferenci během zasedání vlády.

"Lhaní dnem i nocí"

Před deseti dny maďarský rozhlas zveřejnil nahrávku premiérova vystoupení na květnovém uzavřeném stranickém shromáždění. Šokovaní posluchači mohli slyšet, jak premiér po vítězství v dubnových volbách vysvětluje nutnost reforem slovy, že vláda nemá moc na vybranou, "protože jsme to pojebali, a ne málo, ale hodně" a že "žádná jiná evropská země se nechovala tak hloupě" jako Maďarsko. Gyurcsány už nechtěl pokračovat ve "lhaní dnem i nocí" a postavil stranu před rozhodnutí, zda si vybere reformy, nebo krach.

O měsíc později reformy zahájil. V důsledku úsporných opatření popularita vlády klesla z 40 na 25 procent.

Nahrávka rozpoutala v Budapešti nepokoje, považované za nejhorší od pádu komunismu v roce 1989. Tisíce demonstrantů požadovaly premiérovu demisi a během potyček radikálů a výtržníků s policií bylo více než 250 lidí zraněno, způsobeny byly značné škody, přičemž popleněna byla i státní televize.