Gyurcsányovo doznání, že vláda před dubnovými volbami lhala občanům o stavu ekonomiky, které se nedávno dostalo na veřejnost, vyvolalo nejhorší nepokoje v zemi od pádu komunistického režimu v roce 1989.

Jeden z hlavních řečníků sobotní demosntrace, protestantský biskup Lázsló Tökes, který jako duchovní vůdce maďarské menšiny v Rumunsku patřil k vůdcům revoluce proti komunistickému režimu Nicolae Ceaušeska, označil Gyurcsánye za většího zločince než výtržníky v budapešťských ulicích. "Kdo je opravdu vinen? Ten, kdo podpaluje auta, anebo ten, kdo ničí celý národ?" prohlásil v řečnické otázce.

Přísná bezpečnostní opatření

Maďarská policie v sobotu připravila zpřísněná bezpečnostní opatření. Hrozbu srážek v ulicích, které si od počátku nepokojů tento týden vyžádaly přes 200 zraněných, podle expertů zvyšoval dnešní fotbalový zápas budapešťského klubu Ferencváros. Část jeho fanoušků je známá násilnickými sklony a panovaly obavy, že po utkání zamíří do centra města.

Utkání Ferencvároše, který hraje 2.ligu, skončilo kolem 20:00 SELČ a zatím nebyly ohlášeny žádné incidenty - problémoví fanoušci mají důvod k oslavám, protože jejich klub vyhrál 7:1.

Bílou stužkou "proti lži"

Na demonstranci před parlamentem v sobotu poprvé vystoupil také představitel opozičního FIDESZu. Europoslanec za tuto stranu Pál Shmitt vyzval účastníky protestu, aby si připnuli na oblečení bílé stužky na znak odmítnutí násilí a lži. Místopředseda FIDESZu János Áder upozornil, že premiér Gyurcsány chce zorganizovat atentát proti vlastní osobě.

"Pokud by si myslel, že se tímto způsobem dostane z problémů, ať to raději pustí z hlavy. Pokud by chtěl poslat do ulic své provokatéry a třeba obětovat několik lidských životů proto, aby zůstal u moci, vyzývám ho, aby to nedělal," uvedl na sobotní mimořádné tiskové konferenci. Gyurcsányova socialistická strana označila toto prohlášení za "překročení hranice zdravého rozumu".

Protesty trvají už skoro týden

Protesty v Maďarsku propukly začátkem týdne po zveřejnění nahrávky, na níž premiér přiznává, že lhal o stavu ekonomiky v zájmu opětovného vítězství ve volbách. V dubnových parlamentních volbách socialisté zvítězili, ale už v květnu Gyurcsány na uzavřeném jednání s poslanci přiznal, že ekonomika je na pokraji kolapsu a bude nutné zavést tvrdá restrikční opatření.

"Poslední dva roky jsme lidem lhali ve dne i v noci. Neudělali jsme vůbec nic," uvedl. Protivládní protesty v pondělí přerostly do násilností, když několik stovek výtržníků obsadilo budovu veřejnoprávní Maďarské televize. Výtržnosti v ulicích se opakovaly i dalších dnech.