Nehoda se odehrála krátce po páté hodině ranní nedaleko česko-německé hranice. Autobus sjel z dosud nevyjasněných důvodů ze silnice a převrátil se v příkopu. Autobus převážel pacienty psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku z pobytu v Chorvatsku.

Podle první výpovědi řidiče autobusu, který se podle informací policie vracel z Chorvatska, ho zatlačilo ke straně vozovky předjíždějící osobní auto. Rakouský policista na místě nehody však řekl, že v době nehody byla na silnici mlha. Řidič autobusu se podle něj zřejmě lekl srny, která stála na kraji vozovky, a strhl řízení. Možnost účasti osobního vozu policista nepotvrdil.

Autobus se dostal do smyku, narazil do stromu a zřítil se ze čtyřmetrového svahu,  Autobus se dostal do smyku, narazil do stromu a zřítil se ze čtyřmetrového svahu, kde zůstal ležet na střeše.

V autobusu byli postižení

Zájezd, kterého se účastnilo 38 mentálně postižených klientů ústavu a devět osob jako doprovod, pořádala cestovní kancelář Way1 z Klatov, která se dlouhodobě specializuje na výlety postižených lidí. Rekreanti se vraceli z ostrova Luka nedaleko Zadaru, odkud vyjeli v sobotu večer.

Ředitel stodského sociálního ústavu Jaromír Bednář řekl, že nemá zatím přesné informace, kdo přesně utrpěl jaké zranění a kdo zemřel. Doplnil, že klienti ústavu s lehčím a středním mentálním postižením jezdí k moři pravidelně.

Autobus značky Bova patří firmě Kusbus. Její spolumajitel František Kus řekl, že autobus řídil jeho jednatřicetiletý syn. Je to podle něj zkušený řidič, který spolu s dalšími dvěma řidiči do Chorvatska jel už v pátek, takže měli dostatek času na odpočinek před cestou do Česka. Řidič vyvázl bez zranění. Autobus byl podle Kuse v dobrém technickém stavu.

Na místě nehody zasahovalo 95 hasičů s 20 vozy, ošetření poskytlo obětem nehody 100 záchranářů. Čechům se dostalo ošetření do 47 minut od nehody.

Šéf Jihočeské záchranné služby odjel do Gmündu, kde organizuje přesuny zraněných pacientů do Česka. Jeden člověk již byl vrtulníkem přepraven na české území, druhý je sanitkou přepravován do Českých Budějovic. Na hranicích stojí další sanitky, které mohou převézt další zraněné.