"Rozhodli jsme se, že dnes možná nebudeme pospíchat s nějakou společnou deklarací. Naše stanoviska jsou zřejmá," prohlásil Kubiš, který se s maďarskou kolegyní setkal po jednání ministrů zahraničí visegrádské čtyřky (ČR, Maďarska, Polska a Slovenska). Oba diplomaté, Kubiš i Gönczová, se přitom ještě minulý týden vyslovovali pro přijetí deklarace.

Napětí ve slovensko-maďarských vztazích stoupá od nástupu nové vlády v Bratislavě po červnových volbách, kdy v kabinetu Roberta Fica zasedli i zástupci Slovenské národní strany, považované za extremistickou a nesnášenlivou vůči menšinám.

Situaci se pokusí uklidnit premiéři

Další pokus o uklidnění vzájemných vztahů se na schůzce začátkem října pokusí premiéři Slovenska a Maďarska Robert Fico a Ferenc Gyurcsány.

"Maďaři a Slováci by měli pochopit, že z historického hlediska není alternativy pro mírové soužití," uvedl Gyurcsány v rozhovoru pro agenturu AFP. Maďarský premiér připustil, že situace se zhoršuje od chvíle, kdy se radikální nacionalismus objevil uvnitř slovenské vlády. "Nemyslím si, že Fico chce měnit svou vládu, přesto musíme najít životaschopné řešení," dodal Gyurcsány.