Na víkendovém shromáždění mladých aktivistů UMP v Marseille si po nedávném vydání své knihy o politice Témoignage (Svědectví), jež se stala bestsellerem, znova řekl o oficiální nominaci za svou stranu. V emotivně laděném projevu hovořil o nutnosti "skoncovat s minulostí", "znovuobjevit hodnoty republiky", načež představil program, s nímž by chtěl v Elysejském paláci vystřídat Jacquesa Chiraka. "Možné je všechno, když se chce. A my chceme víc než kdokoli a kdykoli předtím," sliboval Sarkozy za potlesku sedmi tisíců delegátů.

UMP bude sice o uchazeči rozhodovat až v lednu, avšak Sarkozyho pozice uvnitř strany, v jejímž čele stojí, je velmi silná. Potvrdil to i nejnovější průzkum veřejného mínění pro nedělník Le Journal du Dimanche: Sarkozyho jako prezidentského kandidáta si přeje 45 procent Francouzů, zatímco jeho vnitrostranického rivala a premiéra Dominiqua de Villepina jen osm procent a ministryni obrany Michele Allitovou-Marieovou pouhá čtyři procenta. Mezi členy UMP činí Sarkozyho podpora dokonce 80 procent.

Chce zavést povinnou civilní službu

Za jednu z priorit svého programu považuje Sarkozy snížení nezaměstnanosti, která ve Francii sahá k hranici devíti procent. Receptem má být zavedení povinné šestiměsíční civilní služby pro mladé lidi od 18 do 30 let, což by prý mohlo do pěti let stlačit podíl žadatelů o práci na pět procent. Šlo by o práci ve prospěch společnosti ve státních agenturách a organizacích placených z veřejných rozpočtů, přičemž její výkon by byl možný jak ve Francii, tak i v zahraničí.

Razantní změny požadoval Sarkozy i ve školství a v přístupu k mladým lidem, kteří by podle něj měli dostat šanci na uplatnění. Tato část jeho projevu byla zjevně adresována mladým voličům z přistěhovaleckých rodin, které si znepřátelil tvrdým postojem vůči organizátorům a pachatelům loňských nepokojů na předměstích. Ze svých pozic ale Sarkozy ustupovat nemíní. "Společnost nelze změnit tím, že se budou zapalovat auta."

Kritici mu předhazují, že svou politikou při potírání kriminality a proti ilegálnímu přistěhovalectví (zasadil se mj. o přijetí přísnějšího imigračního zákona, který Francie začala v těchto dnech uplatňovat) zachází příliš daleko, směrem ke kraji pravé části politického spektra. Podle jeho stoupenců je to ale jediný způsob, jak vzít vítr z plachet šéfovi nacionalistické Národní fronty Jeanu-Marie Le Penovi, který má rovněž v úmyslu kandidovat na prezidenta a pokusit se o překvapení jako v roce 2002, kdy se na úkor socialistického kandidáta Lionela Jospina probojoval do finálového duelu s Chirakem.