Podle deníku Westdeutsche Allgemeine Zeitung muži zdůvodnili odklad svého činu tím, že se údajně obávali důsledků svého činu v době, kdy vlaky a nádraží byly mnohem frekventovanější než obvykle. Jeden z vlaků, na které měli spadeno, totiž směřoval do Dortmundu, v němž se některé zápasy mistrovství hrály.

Pachatele zachytila kamera

Pachatelé nakonec zaútočili na tytéž vlakové spoje, ale později. Bezpečnostní kamera na nádraží v Kolíně nad Rýnem je zachytila koncem července, jak údajně umisťují časované nálože do kufrů. Zavazadla posléze odložili ve dvou vlakových soupravách směřujících z Kolína nad Rýnem do Dortmundu a do Koblence.

Nálože měly explodovat ve stejný okamžik, a to 31. července ve 14:30 SELČ, krátce před příjezdem vlaků do zmíněných měst. Obě bomby však selhaly a policejní pyrotechnici je poté zneškodnili. Podle odborníků mohl mít připravovaný atentát v případě úspěšného provedení "nepředstavitelné následky".

Nová generace teroristů

"Vyšetřování potvrzuje dojem, že v případě pachatelů jde o novou generaci teroristů," cituje list policejní zdroje. To znamená, že na rozdíl od teroristů z 11. září 2001, kteří zaútočili v USA, nynější pachatelé neabsolvovali výcvik v islamistických táborech na Blízkém východě či Afghánistánu.

Takzvaní teroristé nové generace se jen nakrátko sdružují do malých buněk, aby provedli zcela autonomní akce. Následují tak agitaci Al-Kajdy, která k takovému postupu vyzývá "všechny pravé muslimy"; podobný způsob totiž neumožňuje rozkrýt širší kontakty sítě, protože ani neexistují.

Další muži podezřelí z členství v německé "kufrové" skupině byli na základě vyšetřování zadrženi v Bejrútu, libanonské úřady je však nechtějí do Německa vydat. "Jsou to libanonští občané, musí být proto souzeni zde a trest si odpykat zde," řekl magazínu Focus libanonský generální prokurátor Saíd Mirzá. Libanonské vyšetřovací orgány však nevyloučily, že "jejich" podezřelí měli kontakty na teroristickou síť Al-Kájda.