"Je to případ jako ze Švejka. Tam také zavřeli hostinského jenom proto, že si posteskl, že na obraz císaře pána kálely mouchy," komentoval obvinění Mieczyslaw Wachowski, bývalý šéf prezidentské kanceláře Lecha Walesy. Na obranu jedenatřicetiletého bezdomovce se postavil také Helsinský výbor pro lidská práva a levicoví politici.

Loni krátce po zvolení Lecha Kaczyńského do funkce prezidenta kontrolovali policisté osoby na varšavském hlavním náměstí. Muž pod vlivem alkoholu použil nevybíravá slova. "Vy Kaczyńského burani," řekl prý mimo jiné na adresu policistů. Ti si vše zapsali a po vystřízlivění na záchytné stanici si Hubert H. vyslechl obvinění. "Je možné uznat, že slova pana Huberta byla určitým druhem stížnosti. Soud je však absurdní a svědčí o přílišné horlivosti jak policistů, tak státního zastupitelství," domnívá se Adam Bodnar z helsinské nadace.

Soud případ odložil

Soud zatím případ odložil a chce počkat, zda se policii podaří bezdomovce najít. Polské státní zastupitelství vyšetřuje kvůli urážce hlavy státu rovněž nedávný komentář německého listu Tageszeitung. V satirickém článku v rubrice Lotři, kteří ovládají svět deník nazval prezidenta Kaczyńského novým polským balíkem.