Policie uvedla podle BBC, že způsob šíření požáru ukazuje, že u jeho vzniku stál žhář. Oheň se v pondělí šířil velmi rychle, což vyděsilo tisícovky turistů. Mnozí z nich strávili noc na pláži [celá zpráva] a dali přednost rychlému návratu do vlasti, kam odjelo i 80 dětí. [celá zpráva]

Na poloostrově Chalkidiki bylo v pondělí požáru asi 1500 českých turistů a asi 2000 Britů, dále pak desítky Němců, Rakušanů, Dánů, Poláků a Slováků.

Pražská cestovka zrušila zájezdy na Chalkidiki

Pražská cestovní kancelář Evroškol předčasně ukončila letošní letní sezonu ve svých dvou pobytových místech v oblasti Kassandra na řeckém poloostrově Chalkidiki. Důvodem jsou požáry, které tuto oblast v minulých dnech postihly. Ukončení sezony se týká čtyř termínů v období 25. srpna až 24. září v letoviscích Pefkochori a Polichrono, vyplývá z tiskového prohlášení cestovní kanceláře.

Cestovní kancelář se tak rozhodla na základě požadavků klientů, jimiž jsou zejména školní a zájmové skupiny. V oblasti nejsou příliš vhodné podmínky k ozdravným pobytům, které CK pořádá.

Situací českých turistů v Řecku se ve středu zabývala i česká vláda. Konstatovala, že situace je pod kontrolou a čeští turisté neutrpěli žádné újmy na zdraví nebo majetku. "Pokud nenastane změna, nemusí do toho český stát vstupovat," řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda s tím, že není nutné vysílat letecký speciál pro odvoz lidí.

Podle vyjádření cestovních kanceláří už neprojevují zájem o dřívější návrat ani čeští klienti, kteří se v současné době na Chalkidiki rekreují. A ti, kdož si zájezd na Chalkidiki koupili, své plány nemění.

Oheň za sebou zanechal spoušť

Oheň na Chalkidiki zničil během dvou dní 3500 hektarů lesa, který rostl desítky let. Zničeno bylo i 50 domů, tucty aut a řada zvířecích farem. Na Kassandře stále hoří v borových lesích mezi obcemi Nea Skioni a Kassandrinó. Podle rakouské agentury APA tam jsou silnice uzavřeny a desítky turistů byly evakuovány z hotelů. Na východě výběžku Kassandra, kde byli Češi, se podařilo oheň dostat pod kontrolu už v úterý.

Nové požáry jsou hlášeny z poloostrova Peloponés, kde bylo nutné evakuovat z arkadské a lakonské oblast stovky místních obyvatel a turistů. Oheň ohrožuje na 25 vesnic. Do této oblasti však Češi nejezdí.