Češka v loni prosinci v pátém měsíci potratila, ale rodině to zatajila a podle původního plánu odjela rodit na kliniku do Švýcarska. Ve skutečnosti však trávila čas ve Slovinsku, v Německu a v Rakousku. Manželovi údajně sdělila, že přivedla na svět zdravého chlapce.  

Cestou domů se 20. června zastavila ve Freistadtu u domku, kde stál čáp na znamení nedávného porodu. Silvii Lubingerovou, která se domnívala, že návštěvnice je těhotná, požádala o sklenici vody a poprosila ji, zda by si nemohla u ní dojít na toaletu.

Vzápětí se však na nic netušící ženu vrhla s kladivem a s výkřikem: "To je moje dítě!" Rakušance sice zasadila dva údery do hlavy, té se ovšem v následné rvačce podařilo vetřelkyni přemoci a zavolat pomoc. Policie Češku zatkla. [celá zpráva]

Obviněná se hájila tím, že nic takového nezamýšlela udělat. Chtěla si prý jen dítě prohlédnout a chvíli si odpočinout. Podle státní zástupkyně se však jednalo o promyšlený čin, protože si obžalovaná s sebou vzala do domu kladivo, které nesla ve sportovní tašce.

Posudek expertů charakterizoval obviněnou jako neurotickou a psychicky narušenou osobnost. Při útoku však byla za své jednání odpovědná. Češka proto byla odsouzena na dvacet měsíců do vězení, z toho na pět měsíců nepodmíněně. Zraněné matce musí také zaplatit bolestné ve výši 3500 eur (téměř 100 000 korun). Trest není pravomocný, neboť obžalovaná si ponechala lhůtu na odvolání.