"Je třeba, aby se o tom v Evropě diskutovalo. Myslím si, že Evropa časem změní svůj názor na tuto problematiku. Evropská civilizace má cesty, které nás vedou k budoucnosti, ale také slepé uličky. A toto je jedna z nich," poznamenal prezident Kaczyňski a dodal. "Vždy jsem byl, jsem a budu zastáncem trestu smrti. Myslím si, že stát jeho zrušením neuvěřitelně zvýhodňuje zločince nad obětí."

Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), kterou vede jeho bratr-dvojče Jaroslaw Kaczyňski, zavedení trestu smrti slibovala už před loňskými volbami. S návrhem příslušného zákona ale v parlamentu neuspěla.

Návrh na zavedení trestu smrti za sexuálně motivované vraždy dětí chce v srpnu předložit v polském parlamentu i menší vládní strana, nacionalistická Liga polských rodin (LPR). Pro trest smrti je také většina veřejnosti, podle průzkumů tři čtvrtiny občanů, avšak Polsko podobně jako Česká republika, přijalo šestý protokol Evropské konvence lidských práv, který absolutní trest zakazuje. EU trest smrti odmítá.