Největší podíl na organizované zločinnosti mají Němci s 41 procenty, pětinu v této skupině ale tvoří cizinci s německým pasem. Následují Turci s 8,8 procenty, Italové (4,4 procenta) a Poláci (4,3 procenta). Čechů se loni zapojilo do německé organizované kriminality 185, což tvoří 1,7 procenta.

Organizovaná zločinnost spáchaná v Německu
Národ Podíl na zločinech (v %)
Němci 41
Turci 8,8
Poláci 4,3
Češi 1,7

"Čeští a nizozemští podezřelí se poprvé zařadili do statistiky nejčastěji zastoupených národností. Důvodem však není nárůst počtu zúčastněných z obou zemí, spíše snížení počtu jiných podezřelých s cizím občanstvím," uvádí zpráva.

"U Čechů podezřelých z účasti na organizované kriminalitě šlo hlavně o majetkové trestné činy a obchod s drogami," řekla ve středu mluvčí Spolkového kriminálního úřadu.

Sféry zločinnosti jednotlivých národnostních skupin jsou poměrně vyhraněné. Zatímco turecké bandy se podílejí především na pašování drog, Poláci například byli zapojeni hlavně do majetkové zločinnosti - krádeží aut, daňových a celních deliktů, především pašování levných cigaret do Německa. Italské bandy jsou zase zaměřeny na pašování kokainu z Nizozemska, zatímco Rusové se soustřeďují na praní špinavých peněz a nucenou prostituci.