Na otázku novinářů, kdo je novým ředitelem tajné služby Fico uvedl, že je to jeho blízký spolupracovník. "To je dobře, že ho neznáte. Má technické vzdělání a doposud nepracoval ve státní správě," dodal Fico.

Premiér také upozornil, že je ohrožena energetická bezpečnost státu. "Předešlá vláda odevzdala energetickou bezpečnost do rukou cizích monopolů," upozornil. Podle Fica zisky monopolů stoupají a ceny neodpovídají reálným příjmům obyvatelů. "Jsme vláda se sociálním cítěním a proto s tím musíme něco dělat. Prvním krokem by měla být dohoda se Slovnaftem o snížení ceny benzínu," uvedl Fico. Podle premiéra jsou v tomto směru tři možnosti: dojde ke snížení spotřební daně na paliva, dojde k dohodě se Slovnaftem nebo stát přistoupí k regulaci cen. "Přivítali bychom dohodu se Slovnaftem," dodal. 

Fico oznámil, že na nejbližším zasedání vlády bude předložen návrh postupu, jak přijmout okamžitá a střednědobá opatření ve vztahu k monopolům, aby stát měl dostatečné nástroje v cenové oblasti, v oblasti monopolů, aby mohl být rovnocenným partnerem," dodal premiér.

Ficova vláda požádá parlament o vyslovení důvěry prvního srpna.