Fotografie pořízené soukromou družicí firmy Planet Labs mezi lednem 2018 a dubnem 2019 ukazují, že ostrov nyní chrání pět baterií systému S-410 a pět baterií staršího systému S-300. Proudové letouny jsou rozmístěné na čtyřech základnách.

Jeden z amerických zpravodajských důstojníků uvedl, že aktivity Ruska ukazují, že „záměrně a systematicky buduje své síly na poloostrově“.

Podle Sarah Bidgoodové z Eurasijského programu pro nešíření jaderných zbraní posilování „naznačuje, že má Rusko zájem mít větší kontrolu nad Černým mořem, což by mu pak poskytlo schopnost plánovat a rozšířit moc za svůj aktuální (operační) prostor“.

Zelenskyj je připraven jednat s Ruskem o míru na Donbasu, Ukrajinu směruje do NATO

„Je to významné posilování. NATO bude pod rostoucím tlakem od spojenců v oblasti, aby ukázalo, že je schopno zatlačit ruské pokusy získat větší kontrolu nad Černým mořem,“ dodala.

Předseda branného výboru dolní komory ruského parlamentu Vladimir Šamanov v březnu přiznal, že během posledních dvou let byly na Krymu rozmístěny čtyři divize protivzdušných raketových systémů S-400 Triumf a systémy protivzdušné obrany blízkého dosahu Pancir S2, který je vyzbrojen rychlopalnými protiletadlovými děly ráže 30 mm a raketami země-vzduch.

„V současné době je na Krymu vytvořené dostatečné mezidruhové uskupení sil schopné odrazit jakékoli pokusy o napadení potenciálním nepřítelem,“ dodal pro TASS Šamanov. [celá zpráva]