„Katedrála je velmi křehká. Kámen, ze kterého je postavena byl nejprve ohrožován extrémně vysokými teplotami a následně prudce zchlazen vodou při hašení. Začal se drolit a oblast mezi zvonicemi je nesmírně křehká,“ uvedla Hubertová.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zkáza uvnitř katedrály Notre-Dame

Ministr kultury Franck Riester připomněl, že voda z intenzivních dešťů, které mají příští týden postihnout francouzskou metropoli, by mohla ohrozit i statiku budovy, pokud by se například větší množství vody shromáždilo na zbytcích střechy. Zakrytí chrámu se musí podle něj provést co nejrychleji.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Laserový scan katedrály Notre-Dame by mohl pomoci při její rekonstrukci

Vytvoří se zvláštní konstrukce, na kterou se upevní dočasná plachtová střecha. Bude to podle jejích slov vypadat jako obří deštník, který bude ve větší výšce než původní střecha. To dovolí restaurátorům a dělníkům, aby pod ním mohli pracovat.

Konstrukce katedrály Notre-Dame zůstane zachována od kompletní zkázy

Zhruba padesátka expertů pracuje od pátku v katedrále. Odvážejí odtamtud 15 velkorozměrných obrazů ze 17. století, z nichž některé mají na šířku i tři metry. Tyto se musejí svěsit a vymanévrovat z úzkých prostorů kaplí, poté budou převezeny  do Louvru. Tam je dostanou na starosti restaurátoři, kteří zkontrolují, zda je nepoškodil žár, voda či kouř. Podle ministra kultury Riestera jsou naštěstí poškozené jen minimálně.